Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 17.02.2020 18:19
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 17.02.2020 19:13
ABONE OL

'ndan 'daki zirvesine ilişkin açıklama

'nın başkenti 'da kritik bir zirvesi gerçekleştirildi. Türk heyeti, sahada gerginliğin süratle azaltılması ve insani durumun daha fazla kötüleşmesinin önüne geçilmesi gereğini vurguladı. Görüşmelere yarın sabah kaldığı yerden devam edileceği aktarıldı.

'nın başkenti 'da kritik bir zirvesi gerçekleştirildi.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal başkanlığındaki Türk heyeti, Rus heyetiyle İdlib konusunu görüştü. Sözcüsü , Moskova'ya giden Türk heyeti hakkında yazılı açıklama yaptı.

Sözcü Aksoy, Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal başkanlığındaki (karma) heyetin bugün Moskova'da mevkidaşlarıyla bir araya geldiğini belirterek, "İdlib'deki son durum ele alındı. Heyetimiz, sahada gerginliğin süratle azaltılması ve insani durumun daha fazla kötüleşmesinin önüne geçilmesi gereğini vurguladı. İdlip'de Soçi kapsamında varılan mutabakatların tam olarak uygulanması ve ihlallerin önlenmesi amacıyla alınabilecek önlemler istişare edildi. Görüşmelere yarın sabah kaldığı yerden devam edilecek" ifadelerini kullandı.

KRİTİK ZİRVE
İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'nde yaşanan son süreci ele almak için Türk ve Rus heyetleri ikinci görüşmesini Rusya'nın başkenti Moskova'da gerçekleştirdi. Rusya Dışişleri Bakanlığı binasında basına kapalı gerçekleştirilen görüşmede Türk heyetine Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal başkanlık ederken, Türk heyetinde askeri temsilciler ve istihbarat yetkilileri de yer aldı.

Heyetler arası ilk görüşmenin yapıldığı 'da herhangi bir uzlaşı çıkmazken Moskova'da gerçekleşen görüşmede İdlib'de yaşanan sorunların çözümünün ele alındığı öğrenildi. Heyetler arası gerçekleşen görüşmede alınan veya alınacak kararların taraflarca basın yoluyla kamuoyuna açıklanacağı belirtildi. Heyetlerin ayrıca Cumhurbaşkanı ve Rusya Devlet Başkanı 'in ikili görüşme yapmasına dair istişarelerde bulunduğu öğrenildi.