Takvim

Bugünkü
Takvim
 • Güncel
 • 04.02.2020 09:32
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 04.02.2020 09:32
ABONE OL

Eşe hediyeleri sayfamızda... En güzel tavsiyeleri!

için sayılı günler kala hediye arayışı tüm hızıyla devam ediyor.Her sene 'ta Sevgililer Günü kutlanıyor. Sevgililer Günü heyecanı ise şimdiden başladı. Birçok kişi eşine ne hediye alabileceğini merakla araştırmaya devam ediyor. İşte, Eşe 2020! En güzel Sevgililer Günü tavsiyeleri! Sevgililer Günü, her yılın 14 Şubat günü birçok ülkede kutlanan özel bir gündür. Kökeni, Roma Katolik Kilisesi'nin inanışına dayanan bu gün, Valentine ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır.

En güzel 14 Şubat Sevgililer Günü hediyeleri tavsiyeleri!

14 Şubat Sevgililer Günü için artık sayılı günler kaldı. Bu bağlamda hediye telaşı da başlamış bulunmakta. Sevgiliye hediye alternatifleri oldukça geniş. Haberimizde bu hediyeleri sizler için listeledik. Eşinize şık tasarımlı bir kolye hediye edebilirsiniz. Eşiniz kitap okumayı seviyorsa, en güncel ve en çok sevdiği yazarın bir kaç kitabını ona hediye edebilirsiniz. Çikolata, peluş oyuncak ve minik hediyelerden oluşan bir kutu hediye eşinizi mutlu edecektir. Şubat ayının aşk ile ilişkilendirilmesi Antik Çağlara kadar dayanmaktadır. Antik Yunan'da Ocak ayı ile Şubat ortasında kalan zaman Gamelyon olarak adlandırılırdı ve bu dönem Zeus ile Hera'nın kutsal evliliğine adanmıştı.

DETAYLAR İÇİN BİR SONRAKİ SAYFAYA GEÇİNİZ

EN GÜZEL 14 ŞUBAT HEDİYE TAVSİYELERİ

Eşinize şık tasarımlı bir kolye hediye edebilirsiniz.

Eşiniz kitap okumayı seviyorsa, en güncel ve en çok sevdiği yazarın bir kaç kitabını ona hediye edebilirsiniz.

Eşinize, şık ve sade aksesurlar hediye edebilirsiniz.

Sade ve şık hediyelerden biri olan lavanta Sevgililer Günü için iyi bir tercih olabilir.

Eşinizi mutlu etmek için onlarca gülden oluşan bir buket hediye edebilirsiniz.

Kravat, en çok tercih edilenler arasında yer alıyor.

Kış aylarında hem trend olan hemde sıcak tutan paltoları tercih edebilir, rengi ile uyumlu kazak ve karali pantolonla kombin yapabilir, eşinizi mutlu eebilirsiniz.

Yılın en çok tercih edilenleri arasında bez çantalar yer alıyor. Telefonunu ve cüzdanını koyabilmesi için güzel ve anlamlı bir hediye olacaktır.

Trendler arasında yer alanlardan biri de retro tarzında ki bileklikler oluyor. Eşinizin kombinini tamamlayacak bu bilekliklerden hediye edebilirsiniz.

Son dönemlerde moda olan klasik şapkalardan eşinize hediye edebilirsiniz.

   Sevgililer Günü'nde romantik fatura: 3 bin 200 liralık sofra

   14 Şubat Sevgililer Günü yaklaşıyor. Yılın en romantik gününe sayılı gün kala, kimi sevdiğine hediye alma kimi de özel bir program yapma telaşına girerken; oteller de Sevgililer Günü'nü unutulmaz bir anıya dönüştürmek isteyen çiftler için programlarını duyurmaya başladı. İstanbul'da 5 yıldızlı oteller; loş ışıkların aydınlattığı görkemli salonları, arka plana yayılan aşk şarkıları, masalardaki leziz mönüleri ile hazırlıklarını tamamladı. Sevgilisiyle, eşiyle mum ışıklarının altında romantik bir yemek yemek isteyenlerin kesenin ağzını açması gerektiği görüldü. Pahada ipi ise Four Seasons Hotel Bosphorus göğüsledi. Otel teras katına kurduğu, ışıklarla donatılmış Boğaz manzarasına karşı iglolarında, 2 kişilik yemeği 3 bin 200 liraya sunuyor. Iglolarda keman dinletisi eşliğinde yemek yeniliyor.   5 yıldızlı oteller, Sevgililer Günü hazırlıklarını tamamladı. Mönüler belirlendi, fiyatlar açıklandı.

   14 ŞUBAT SEVGİLİLER GÜNÜ NEDİR?

   Sevgililer gününün tarihçesi ise 3. yüzyılda Aziz Valentine'nin gizlice kıydığı nikahlara dayanıyor. M.S. 3. yüzyılda Roma İmparatoru Claudius II, ordusunu güçlendirmek için genç erkeklerin evlenmesini yasaklamıştır. Rivayete göre bu yasağa karşı gelen Aziz Valentine, gizli nikahlar düzenleyerek gençleri evlendirmeye devam etmiştir. İhanetin karşılığını canıyla ödeyen Aziz Valentine M.S. 270 yılında 14 Şubat'ta idam edilmiştir. Bu nedenle her yıl 14 Şubat'ta Sevgililer günü kutlanmaktadır.

   Sevgililer Günü, her yılın 14 Şubat günü birçok ülkede kutlanan özel bir gündür. Kökeni, Roma Katolik Kilisesi'nin inanışına dayanan bu gün, Valentine ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır. Bu sebeple bazı toplumlarda "Aziz Valentin Günü" (İngilizce: St. Valentine's Day) olarak bilinir. Valentine kelimesi, Batı medeniyetlerinde hoşlanılan kişi veya sevgili anlamlarında da kullanılır.

   Günümüzde, bazı toplumlarda sevgililerin birbirine hediyeler aldığı, kartlar gönderdiği özel bir gün olarak devam etmektedir. Tahminlere göre 14 Şubat günü, tüm dünyada 1 milyar civarında kart gönderilmektedir. Bunun yanı sıra hediye alımlarından kaynaklı piyasada satışlar artmaktadır.

   SEVGİLİLER GÜNÜ NEDEN KUTLANIYOR?

   Şubat ayının aşk ile ilişkilendirilmesi Antik Çağlara kadar dayanmaktadır. Antik Yunan'da Ocak ayı ile Şubat ortasında kalan zaman Gamelyon olarak adlandırlırdı ve bu dönem Zeus ile Hera'nın kutsal evliliğine adanmıştı. Antik Roma'da ise 15 Şubat bereket tanrısı Lupercus'un onuruna Lupercalia olarak kutlanırdı. Bu özel günde Lupercus'un din adamları tanrıya keçi kurban ederlerdi ve ardından kafalarının üzerlerine koydukları kurban derisi ile Roma sokaklarında koşturarak gördükleri herkese dokunurlardı. Bu esnada genç kızlar gönüllü olarak ileri atılırlar ve bereket tanrısının dokunuşundan paylarını almaya çalışırlardı. O dönemde bu dokunuşların doğurganlıktaki bereketi arttırdığına inanılırdı. Bu bayramın arifesinde yani 14 Şubat'ta ise genç kız ve erkeklerin isimleri kuraya yazılır ve bayram süresince çift olamaları sağlanırdı. 469 yılında Papa Roma bu ritüeli yasaklayarak yalnızca kura çekilişine izin verdi. Bu çekilişte de kız isimleri yerine yalnızca aziz isimlerinin yazılmasına izin verdi. Bunun sebebi de uygulamanın Hristiyanlık inancıyla uyuşmamasıydı.

   Bazı ülkelerde St. Valentine Day (Aziz Valentine Günü) olarak anılanSevgililer Günü ile ilgili tarihsel süreçte kesin bir kayıt bulunmamaktadır. Sevgililer Günü için bir efsane olabileceği düşünenler debulunmaktadır. Katolik Ansiklopedisi'nde Aziz Valentine ismi geçsede 14 Şubat tarihine kayıtlı olan Aziz Valentine sayısı üç tane olduğu için hangisinde kaynaklandığı hakkında kesin bir bilgi yoktur. Farklı tarihi dökümanlarda da bu özel günden bahsedilmemektedir. Fakat 14 Şubat günü 496 yılında Papa Gelasius tarafından Valentine onuruna kutlama günü olarak ilan edilmiştir. 1969 yılına kadar kilise takviminde bulunan 14 Şubatkutlamaları bu tarihte kilise takviminden çıkarılmıştır. Sevgililer Günü ile 14 Şubat bağlantısı ilk olarak 14. yy. da kaynaklarda görülmektedir. 1381 tarihli Parlement of Foules adlı kitaba göre, Fransa'da ve İngiltere'da 14 Şubat geleneksel olarak kuşların çiftleşme günü olarak bilinmekteydi. Günün bu özelliğinden dolayı sevgililer birbirlerine güzel sözler yazan notlar vermekteydi ve bu notlarda birbirlerine Valentine diye hitap etmekteydiler. Aziz Valentine ile Sevgililer Günü ilişkisinin 14. yy.da ortaya çıktığı düşünülmektedir.