Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 14.12.2019 14:41
  • Son Güncelleme: 14.12.2019 15:00

Cezaevindeki 'cü haine de inanmadı! Kemoterapi almayı reddetmiş

15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra, Fetullahçı Terör Örgütü () üyeliği nedeniyle tutuklanarak cezaevine konulan M.R.K.’nin hastalığına rağmen cezaevinde tutulmaya devam edilmesinin hayatı ve sağlığı açısından tehlike oluşturduğu iddiasıyla yaptığı başvuru, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi () tarafından, daha önceki tedbir taleplerinde olduğu gibi, yine reddedildi. M.R.K., rahatsızlığı nedeniyle 2019 yılı Mayıs ayında nca hastaneye yatırılmış ve gerekli tedaviyi alması ve operasyon geçirmesi sağlanmıştı ama doktorların önerisine rağmen kemoterapi almayı reddetmişti. Böylelikle cezaevinde kalan tutuklu ve hükümlülerin sağlığını korumak için ne gerekiyorsa yapıldığı AİHM tarafından bir kez daha tescil edilmiş oldu.

Cezaevindeki FETÖ'cü haine AİHM de inanmadı!

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından / üyeliği ve yöneticiliği nedeniyle hakkında yürütülen soruşturma kapsamında 2016 yılında tutuklanarak ne konulan M.R.K., rahatsızlığı nedeniyle 2019 yılı Mayıs ayında nca hastaneye yatırılmış ve gerekli tedaviyi alması ve operasyon geçirmesi sağlanmıştı.

DOKTORLARIN ÖNERİSİNE RAĞMEN KEMOTERAPİ ALMAYI REDDETTİ
Başarılı geçen operasyonun ardından M.R.K.'nin tıbbi kontrolleri özenle takip edildi ve doktorlar tarafından kemoterapi alması önerildi. Ancak M.R.K., başlangıçta kemoterapi almayı reddetti ve yargılamasını yürüten mahkemeden tahliyesini talep etti. Ancak bu tahliye talebi, hastanelerin yüksek güvenlikli kısımlarında gerekli tedaviyi alabileceği gerekçesiyle reddedildi.

ÖNCE ANAYASA MAHKEMESİ'NE, SONRA AİHM'E BAŞVURDU
Tedavisinin sağlanması için Adalet Bakanlığınca tüm tedbirler alınmasına ve doktorlar tarafından önerilen kemoterapiyi almayı reddetmesine rağmen, M.R.K., Kurumu tarafından düzenlenen rapor gereği tahliye edilmesi gerektiğini ileri sürerek önce 'ne başvurdu. Anayasa Mahkemesi'nin tedbir kararı üzerine M.R.K.'nın tüm tıbbi tedavileri eksiksiz olarak alması konusunda gerekenler yapıldı ve birçok kez Onkoloji Kliniğinde muayene edildi. Uzman doktorlarca cezaevinde kalmasının sağlığı açısından bir tehlike oluşturmadığı yönünde düzenlenen raporlara rağmen M.R.K., bu kez de AİHM'e başvurdu.

AİHM TALEBİNİ REDDETTİ
Adalet Bakanlığı, M.R.K.'nin rahatsızlığının gereği olan tüm tıbbi tedavileri alanında uzman doktorların görevli olduğu hastanede aldığına dair bilgileri 'e sundu. Bakanlık tarafından sunulan raporlar üzerine AİHM, Anayasa Mahkemesinin yeni bir tedbir kararı verip vermediği konusunda ek bilgi istedi. Bu esnada Yıldırım Beyazıt Hastanesi tarafından düzenlenen raporları dikkate alan Anayasa Mahkemesi başvuranın cezaevinde kalmasının sağlığı açısından tehlike oluşturmadığı sonucuna vardığı yeni bir tedbir kararı verdi. Adalet Bakanlığının ikinci kez vermiş olduğu bilgiler üzerine AİHM, başvuranın sağlığı açısından bir tehlike olmadığı kanaatine vararak tedbir talebini reddetti.

AİHM TARAFINDAN BİR KEZ DAHA TESCİL EDİLMİŞ OLDU
15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra, FETÖ/PDY terör örgütü ile bağlantısı nedeniyle tutuklanarak cezaevine konulan kişiler, cezaevi koşullarının uygun olmadığı veya hastalıklarına ilişkin yeterli tedaviyi alamadıkları iddiasıyla, AİHM'e çok sayıda tedbir talepli başvuru yapmış, bu tedbir taleplerinin tamamı asılsız bulunarak reddedilmişti. M.R.S. tarafından yapılan bu başvurunun da reddedilmesiyle birlikte gerek Adalet Bakanlığı'nın gerekse diğer kamu kurumlarının, hiçbir ayrımcılık yapmadan ve kanunlar çerçevesinde azami özeni göstererek tüm tutuklu ve hükümlülerin hayat ve sağlıklarının korunması için gerekli tüm tedbirleri gecikmesizin aldıkları AİHM tarafından bir kez daha tescillenmiş oldu.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.