Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 18.11.2019 11:10
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 18.11.2019 11:17
ABONE OL

Sabah gazetesi yazarı 'tan Kılıçdaroğlu'na sorusu: "O zamanlarda erken emekliliği destekleyeceğini öngörmüş müydü?"

Genel Başkanı 'nun açıklamalarını köşesine taşıyan Sabah gazetesi yazarı , geçmiş açıklamalarını hatırlatarak, "20 yıl öncesi için ne öngörü, ne cesaret ama! Takdir ediyorum. Acaba o günlerde 2019 yılı gelince kendisinin erken emekliliği destekleyeceğini de öngörmüş müdür dersiniz?" diye yazdı.

Erken emekliliği destekleyeceğini öngörmüş müydü?

Genel Başkanı , katıldığı bir toplantıda 'liler için "EYT'liler hiç meraklanmasınlar, onların sorunlarını çözeceğiz." ifadelerini kullanmıştı. Grup Başkanvekili Mehmet Muş ise sosyal medya hesabından Kılıçdaroğlu'nun SGK dönemindeki açıklamalarını paylaşarak "Pişkinliğin bu kadarına pes doğrusu! Dün Kılıçdaroğlu: "Emeklilik yaşı 80 de olsa SSK kurtulamaz. Ek önlemler lazım", "Emeklilik yaşı 60 olmalı", "SSK'yı ancak geç emeklilik kurtarır" ifadelerini kullanmıştı.

Sabah gazetesi yazarı , CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun EYT hakkındaki açıklamalarına tepki gösterdi.

konusuna SGK Genel Müdürüyken karşı çıkan Kılıçdaroğlu'nun o açıklamalarını desteklediğini belirterek, "Acaba Kemal Bey o günlerde 2019 yılı gelince kendisinin erken emekliliği destekleyeceğini de öngörmüş müdür dersiniz?" diye sordu.

İşte Melih Altınok'un o yazısı:
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, son yıllarda ve özellikle süreçlerinde gündeme oturtulan EYT (emeklilikte yaşa takılanlar) konusundaki net açıklaması tartışılıyor:

"Bizim başımıza erken emekliliği dolayanlar bunun bedelini ödeyecek ve ödedi. Niçin erken emeklilik? Ne zaman emekli olması gerekiyorsa o zaman emekli olsun ve parasını en güzel şekliyle alsın. Erken emekli olup ikinci iş arayacak ve işsizliğin yükselmesine neden olacak. Bu hesap kötü bir hesaptır. Biz bunu politik hesaplarla yapmayacağız. Arkadaşlarıma söylüyorum, beni bu yola teşvik etmeyin. Seçimi kaybetsek de olmayacak!"
Muhalefet yüzbinlerce seçmenin talebi olan EYT konusunu ajitatif bir düzlemde hükümeti sıkıştırmak için kullansa da Cumhurbaşkanın popülizme teslim olmaması takdire şayan.
Zira 'de inşa edilen ve emeklilik sistemi, hükümetlerin günü kurtarma telaşları yüzünden adeta bir canavara dönüştü.
Örneğin Avrupa'da dört işçi bir emekliyi sübvanse ederken, bizde bu oran yaklaşık ikiye bir.
İnsanlar, sosyal devletin güçlü olduğu Avrupa ülkelerinde bile Türkiye'deki kadar erken yaşta emekli olamıyorlar. Kadınlar ve erkekler için emeklilik yaşı Danimarka'da 65, Norveç'te 62, İsveç'te 61. Türkiye'de ise kadınlar 58, erkekler 60 yaşında emekli olabiliyor.

***

Kuşkusuz bu sonucu doğuran, 12 Eylül sonrası işbaşına gelen siyasilerin "erken emeklilik" tuzağına düşmeleri oldu.
Turgut Özal yolu açtı... Süleyman Demirel ve İsmet İnönü'nün bedelini bugün hala ödediğimiz popülizmleri sonucunda da bu ülkede insanlar 35-36 yaşında emekli oldular!
1999 yılında, dönemin Çalışma Bakanı Yaşar Okuyan tepkileri göze alarak ülkenin ve gelecek nesillerin omzuna yüklenen erken emeklilik konusunda cesur bir adım attı.
Ve bugün, aradan geçen 20 yıldan sonra EYT'lilerin Ak Parti'den değiştirilmesini istedikleri yasayı çıkardı.
Bugün bakınca ne doğru bir iş yapmış diyor insan.

***

Biliyorum, bu satırları okuyan EYT'li vatandaşlar, "Her şeye para var bir bize mi yok" diye söyleniyorlar...
Ancak bugün ekonomiye ve sosyal güvenliğe dair tartıştığımız sorunların temelinde zaten, devletin yıllar içinde "aşırı sosyalleşmesi" var.
Dolayısıyla çözümü de daha fazla devlet desteğinde, sosyal yardımda ve imtiyazda aramak faydasız. Dahası bu geçici çözümler sonuçta sorunu daha da büyütüyorlar.
Kısacası ben bu konuda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu gibi düşünüyorum... Ama SSK Genel Müdürü olan gibi...
Zira, 1998 yılında gazetelere verdiği röportajda emeklilik yaşı için "60 yaş şart, 80 bile kurtarmaz" diyordu kendisi.

20 yıl öncesi için ne öngörü, ne cesaret ama! Takdir ediyorum.
Acaba Kemal Bey o günlerde 2019 yılı gelince kendisinin erken emekliliği destekleyeceğini de öngörmüş müdür dersiniz?