Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 28.10.2019 Gazete
ABONE OL

Yalısı 550 milyon TL'ye satışa çıkarıldı

'nın mimarisiyle en dikkat çeken yalılarından Yalısı, rekor fiyatla satışa çıkarıldı. 130 yıllık, 23 odalı yalıya 550 milyon lira isteniyor.

'Yalı'nızca 550 milyon TL
İstanbul Boğazı'nın mimarisiyle en dikkat çeken yalılarından Tophane Müşiri Zeki Paşa Yalısı, rekor fiyatla satışa çıkarıldı. Sarıyer ilçesi Rumelihisarı Mahallesi'nde 'nün hemen altında yer alan 23 oda, 5 salon ve 8 banyolu 130 yıllık yalıya, 550 milyon lira isteniyor.

4'ÜNCÜ KEZ SATIŞTA
Sultan II. Abdülhamid nazırlarından 'Filinta Mustafa' olarak anılan Tophane Müşiri Zeki Paşa için yaptırılan şato görünümlü yalı, 1981'de 650 milyon liraya satışa çıkarıldı. Satışı Arap ülkelerine duyurabilmek için o dönem Arapça ve İngilizce broşür bastırıldı. Yalı, 2011'de yılında 200 milyon liraya yeniden satışa çıkarıldı. Ancak istenilen değere ulaşılamayınca satış gerçekleşmedi, mülk sahibi de satıştan vazgeçti. 2 yıl önce yeniden yalının satışına karar verildi. Yalının satış ilanı, 1 Ekim'de ise güncellendi. Ayıkcan Emlak Gayrimenkul Danışmanı Sinem Ayıkcan Yılmaz, "Özellikle Körfez ülkelerinden yoğun ilgi var. Ancak fiyatta anlaşamadık. Boğaz'da şu anda satılık 52 yalı var" dedi.II. ABDÜLHAMİD'İN GÖZDESİYDİ
Mustafa Zeki Paşa, II. Abdülhamid döneminde 18 yıl boyunca Tophane Müşiri olarak görev yaptı. 1908'de II. Meşrutiyet'in ilanı üzerine gözden düştü, görevinden alınarak önce 'ya, ardından Rodos'a sürüldü. 'a döndükten sonra son yıllarını Büyükada'da geçirdi ve 1914'te orada öldü.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.