Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 18.08.2019 10:15
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 18.08.2019 10:18
ABONE OL

'da yağmur ne zaman bitecek ?

18 Ağustos son dakika uyarısı geldi. Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğü İstanbul Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi, konusunda uyarı yaptı. Açıklamada, son radar verileri ve tahminlere göre, Avrupa Yakası'nda halen devam eden sağanak ve gök gürültülü sağanağın bugün akşam saatlerine kadar Boğaz çevresi ve kuzey ilçeleri başta olmak üzere il genelinde kuvvetli olmasının beklendiği, bu nedenle meydana gelebilecek ani , su baskını, yıldırım ve yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği kaydedildi. Trafikte sürücüler yavaş ilerlerken hazırlıksız yakalanan bazı vatandaşlar da yağmurdan korunmak için iş yerlerinin saçak altlarına sığındı. Peki ?

İstanbul'da yağmur ne zaman bitecek yağış ne kadar sürecek?

İstanbul'u etkisi altına alan sağanak yağmur gece boyunca devam edecek. İstanbul Valiliği, kuvvetli yağışların gece boyunca süreceği ve sabah saatlerine kadar etkisinin azalarak devam edeceğini duyurdu. Valilik, Fatih'te metrekareye 114 kilogram olmak üzere, Beşiktaş, Sarıyer, Üsküdar, Kartal, Kadıköy ve Ümraniye'de metrekareye ortalama 30-40 kilogram yağış kaydedildiğini açıkladı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yurt genelini ilgilendiren hava durumu ve sağanak yağış uyarısı yapıldı. Tüm vatandaşlar İstanbul'da yağış ne kadar sürecek? Yağmur ne zaman bitecek? gibi soruların yanıtlarını araştırmaya başladılar. Türkiye'nin büyük bölümü sağanak yağışın etkisi altına girdi.Kuvvetli yağış nedeniyle vapur seferleri iptal edildi. Hava sıcaklığının kuzey kesimlerde 2 ila 6 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

İSTANBUL'DA YAĞIŞ NE KADAR SÜRECEK?

İstanbul'da, meteorolojinin yaptığı uyarılarının ardından beklenen yağış başladı. İstanbul'da beklenen yağmur etkisini göstermeye başladı. Meteorolojinin yağış uyarılarının ardından öğle saatlerinden itibaren gök gürültülü sağanak yağış etkisini göstermeye başladı.

Trafikte sürücüler yavaş ilerlerken hazırlıksız yakalanan bazı vatandaşlar da yağmurdan korunmak için iş yerlerinin saçak altlarına sığındı. Uyarıları dikkate alıp hazırlıklı olan bazı vatandaşlar ise şemsiyeleriyle yağmurdan korundu.

TÜM SEFERLER İPTAL

İstanbul'da etkili olan şiddetli yağışın ardından tüm vapur seferleri iptal edildi. Metro İstanbul, TF1 Maçka- Taşkışla ile TF2 Eyüp-Piyer Loti teleferik hatlarının hava muhalefeti nedeniyle kısa bir süre işletmeye kapatıldığını ve T1 Kabataş-Bağcılar tramvay hattında hava muhalefeti nedeniyle seferlerin durdurulduğunu açıkladı. Şehir Hatları da Kadıköy- Karaköy ve Haliç Hattı seferlerin iptal edildiğini duyurdu. Yapılan en son açıklamada "13:00 itibariyle tüm seferlerimiz hava muhalefeti nedeniyle iptal edilmiştir" denildi

İstanbul Valiliğinden yapılan açıklama şöyle:

İlimizde bugün sabah saatlerinden itibaren etkili olan sağanak yağış sonrasında, Fatih ilçemizde metrekareye 114 kg olmak üzere, Beşiktaş, Sarıyer, Üsküdar, Kartal, Kadıköy, Ümraniye ilçelerimizde metrekareye ortalama 30-40 kg yağış kaydedilmiştir.

Etkili olan sağanak yağış ve hava muhalefeti nedeniyle 13.10-14.30 saatleri arasında Şehir Hatları vapur seferleri yapılamamış, Kabataş-Bağcılar tramvay seferleri geçici olarak durdurulmuştur.

Saat 16.00 itibariyle; İtfaiye, İSKİ, Yol Bakım ve Zabıta Komuta Merkezlerine toplam 2414 ihbar yapılmış, alınan taleplerin süratle değerlendirilmesi ve sonuçlandırılması için bütün ekipler seferber edilmiştir.

Unkapanı Köprüsü civarında biriken yağmur sularının tahliyesi neticesinde, kimliği belirsiz bir şahsın cesedi bulunmuş olup, ilgili Cumhuriyet Savcılığı tarafından otopsi çalışmaları başlatılmıştır. Meteoroloji Bölge Müdürlüğü'nden alınan meteorolojik bilgilere göre; bölgemizde devam edecek kuvvetli yağışların gece boyunca süreceği ve sabah saatlerine kadar etkisinin azalarak devam etmesi beklenmektedir.

Yağmur Nedir ?

Atmosferdeki su buharının yoğunlaşmasıyla oluşan ve çapı 0,5 mm'den büyük damlalar biçiminde yeryüzüne düşen yağış. Damlaların çapının daha küçük olduğu yağış türüne çisenti denir. Havadaki nem %100′ü aşınca, su buharı yoğunlaşarak su tanecikleri oluşturur. Bu tanecikler rüzgârla sürüklenerek bir araya gelir ve bulutları meydana getirir. Bulut soğuk bir hava tabakasıyla karşılaşınca buluttaki su yoğunlaşarak su damlacıklarına dönüşür. Bu damlacıklar düşebilir büyüklüğe ulaşınca yağış olur. Atmosferin sıcaklığı belirli bir yükseklikteyse yağış, yağmur biçimindedir.

Yağmurun Zararları Nelerdir ?

Yağmurun en büyük zararı sel oluşumuna sebep olmasıdır. Seller yüzünden insanlar hayatlarını kaybetmekte ve maddi zarara uğramaktadır.
Bazen ulaşımı aksattığı da görülür. Yağmurlu havalar lastiklerin kayması yüzünden kazalara sebebiyet verebilir.
Çok yağması durumunda bazı tarla bitkilerinin gelişmesini engellemekte ve hatta çürümelerine bile yol açabilmektedir. İncir bitkisinin hasadını fazla yağmur yağması engelleyebilmektedir.
Kışın yağmur yağması sonucu biriken suların buzlanması da insan hayatını olumsuz etkiler.
Çığ düşmesi, yıldırım çarpması kasırga, fırtına ve hortum yağmurun diğer zararlarıdır.

İLLERE GÖRE HAVA DURUMU

İSTANBUL °C, 28°C
Parçalı yer yer çok bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

ANKARA °C, 30°C
Parçalı yer yer çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yerel olarak kuvvetli (21-50 Kg/m2) olması bekleniyor.

İZMİR °C, 30°C
Parçalı bulutlu

ANTALYA °C, 33°C
Parçalı bulutlu

ZONGULDAK °C, 24°C
Parçalı bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; öğle saatlerinden itibaren yerel olarak kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli (21-75 Kg/m2) olması bekleniyor.

TRABZON °C, 27°C
Parçalı ve çok bulutlu, yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

ERZURUM °C, 32°C
Parçalı bulutlu

DİYARBAKIR °C, 36°C
Az bulutlu ve açık