Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 17.07.2019 15:05
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 17.07.2019 16:53
ABONE OL

: Erbil'de restorana silahlı saldırı! Dışişleri Kaynakları: 1 Türk diplomat şehit oldu

haberi... 'ın Erbil kentinde bir restorana düzenlenen silahlı saldırıda Türkiye'nin Erbil Başkonsolosluğunda çalışan bir kişi şehit oldu. Olayın diplomatlara yönelik, terör saldırısı olduğu iddia edildi. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Saldırının faillerinin süratle bulunması için Irak makamları ve yerel yetkililer nezdinde girişimlerimiz sürmektedir." denildi. Erbil güvenlik güçleri de saldırganın yakalanması için tüm yolların kapatıldığı ve operasyonun sürdüğü bilgisini verdi.

Erbil'de restoranda susturucu silahlarla saldırı meydana geldi. Reuters, saldırıda 3 Türk diplomatın şehit olduğunu bildirirken, Anadolu Ajansı (AA),Erbil Başkonsolosluğu'nda çalışan 1 kişinin şehit olduğunu aktardı.

SUSTURUCU SİLAHLA SALDIRDILAR
14:10 saatlerinde Erbil'in en işlek noktasında, Türk diplomatların yemek yemek için gittiği restoranda susturucu silahlarla saldırıda bulunuldu. Konsolosların cam kenarına yakın masaya oturdukları, içeriye giren 2 kişinin susturucu silahla saldırdığı aktarıldı.

1 KİŞİNİN DURUMU AĞIR
Diplomatların cam kenarına yakın masaya oturdukları, içeri giren 2 kişinin susturucu silahla saldırdığı bildirildi. 1 kişinin durumunun ağır, 1 kişinin durumunun belirsiz olduğu, 1 Türk diplomatın ise şehit olduğu açıklandı.

TERÖR ŞÜPHESİ
Olayın diplomatlara yönelik, terör saldırısı olduğu aktarıldı. Kaçarken saldırganların birkaç yere daha ateş ettiği söylendi. İlk belirlemelere göre, PKK tarafından yapılmış olabileceği belirtildi.

SİLAHLI İKİ KİŞİ ARANIYOR
Açıklamayı yapan Erbil İl Meclisi Başkan Yardımcısı Nezhet Abdulgani olay yerinde emniyet güçlerinin çalışma yapmakta olduğunu, silahlı iki kişinin yakalanması için çalışma başlattığını söyledi.

ERBİL EMNİYET MÜDÜRÜ: SORUŞTURMA BAŞLATILDI
Erbil Emniyet Müdürü Abdulhalik Talat, olaya ilişkin soruşturma başlatıldığını, daha sonra detaylı açıklamanın yapılacağını söyledi. Kaçan saldırgan veya saldırganların yakalanması için Erbil'den diğer kentlere giden tüm yolların trafiğe kapatıldığı belirtildi.

NEÇİRVAN BARZANİ TEMASLARINI YARIDA KESTİ
Saldırı haberinin ardından Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani, Fransa ve diğer yurt dışı temaslarını yarıda kesti. Neçirvan Barzani, bölgeye dönerek olayla ilgili bilgi alacak.

MESRUR BARZANİ BAĞDAT'TAN DÖNÜYOR
Geçtiğimiz günlerde IKBY Başbakanı seçilen Mesrur Barzani ise saldırı sırasında tebrikleri kabul etmek için Bağdat'ta bulunuyordu.Bağdat'ta üst düzey temaslarını yarıda kesen Mesrur Barzani de Erbil'e dönüyor.​

BAŞKAN ERDOĞAN: MENFUR SALDIRIYI KINIYORUM
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Erbil'de konsolosluk çalışanlarına yönelik saldırıya ilişkin açıklama yaptı. Erdoğan, "Erbil'de konsolosluk çalışanlarımıza yönelik düzenlenen menfur saldırıyı kınıyorum. Saldırıda şehit olan çalışanımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Saldırının faillerinin süratle bulunmaları için Irak makamları ve yerel yetkililer nezdinde girişimlerimiz sürmektedir." ifadelerini kullandı.

KALIN: GEREKEN CEVAP VERİLECEK
Erbil'deki saldırıyla ilgili Türkiye'den ilk tepki geldi. Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı İbrahim Kalın, "Erbil'deki menfur saldırıda hayatını kaybeden konsolosluk çalışanımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Faillerin bulunması için çalışma başlatıldı. Bu hain saldırıyı yapanlara gereken cevap verilecektir" açıklaması yaptı.

DIŞİŞLERİ'NDEN AÇIKLAMA
Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada; "Bugün öğleden sonra Erbil Başkonsolosluğumuzun bir görevlisi Başkonsolosluğumuz binası dışında bulunduğu bir sırada uğradığı menfur silahlı saldırı neticesinde şehit olmuştur. Saldırının faillerinin süratle bulunması için Irak makamları ve yerel yetkililer nezdinde girişimlerimiz sürmektedir." denildi.

TÜRK DİPLOMATLARA EN SON SALDIRI 1994'TE OLDU
Son olarak 1994'te ASALA tarafından gerçekleştirilen saldırıda Atina Büyükelçiliği Müsteşarı Ömer Haluk Sipahioğlu şehit edilmişti.

İŞTE OLAY YERİNDEN İLK KARELER: