Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 13.07.2019 00:18
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 13.07.2019 13:03
ABONE OL

Son dakika... hayatını kaybetti

Cumhuriyet döneminin önemli yazarlarından , ’da tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Mehmet Şevket Eygi'nin cenaze namazı yarın ikindi namazında 'nde kılınacak.

Cumhuriyet döneminin önemli yazarlarından , 'da tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Eygi bir süredir kalp yetmezliği tedavisi görüyordu. Mehmet Şevket Eygi'nin cenaze namazı yarın ikindi namazında 'nde kılınacak.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın, Eygi'nin vefat haberini Twitter hesabından duyurdu.

Sözcü Kalın, yaptığı paylaşımda "Muhterem #mehmetsevketeygi beyi kaybettik. Başımız sağolsun. Mevla gani gani rahmet eylesin. Cenazesi (13 Temmuz Cumartesi) ikindi namazını müteakiben Fatih Camii'nden kaldırılacaktır." ifadesini kullandı.

BAŞKAN ERDOĞAN'DAN TAZİYE MESAJI
Başkan Erdoğan, Mehmet Şevket Eygi vefatına ilişkin Twitter'dan bir mesaj paylaştı.

Erdoğan, "Ülkemizin yetiştirdiği en önemli mütefekkir ve münevverlerden biri olan Muhterem Beyefendi'nin vefatını derin bir teessürle öğrendim. Mehmed Şevket Eygi'ye Allah'tan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyorum." ifadelerine yer verdi.

MEHMET ŞEVKET EYGİ KİMDİR?

Mehmet Şevket Eygi, 7 Şubat 1933 tarihinde 'ta dünyaya geldi. Anne tarafından dedesi Kolağası Neşet Bey'in torunu, öğretmen bir annenin oğlu olarak dünyaya geldi.

Öğrenimine 1940 yılında Lisesi'nin ilkokul kısmında başladı. Burada ünlü kaleci , milletvekilliği yapmış fabrikatör Memduh Gökçen, sınıf arkadaşları oldu. Lise döneminde , Mümtaz Soysal ile birlikte okudu. Fransızcayı mükemmel bir seviyede öğrendiği bu okulda Osmanlı nazırlarından Raşit Erer, Birinci TBMM'de Aydın Mebusu olan Enver Tekand, Orhan Şaik Gökyay, Nihat Sami Banarlı, Ahmet Kutsi Tecer gibi önemli hocalardan ders aldı.

'nden sonra Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu.

Mehmet Şevket Eygi, son olarak Milli Gazete'de köşe yazarlığı yapmaktaydı.