Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 22.06.2019 08:57
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 22.06.2019 09:12
ABONE OL

'nun bu dosyası ilk kez gün yüzüne çıktı! 2003'te Meclis'e gelmiş

Skandallarıyla gündemden hiç düşmeyen Millet İttifakı'nın adayı Ekrem İmamoğlu'nun soyadının ilk kez 2003'te TBMM’de vurgunları araştırmak için kurulan yolsuzlukları Araştırma Komisyonu’na sunulan belgeler arasında geçtiği ortaya çıktı. Belgelerde ’ın Zigana Evleri projesinde haksız rant sağladığı iddiaları var.

Bu dosyası ilk kez gün yüzüne çıktı!

Türkiye, adayı olduktan sonra tanısa da , ulusal ve yerel basının gündeminden hiç düşmedi. İmamoğlu soyadı ilk olarak 2003 yılında duyuldu. O dönem TBMM'de vurgunları araştırmak için kurulan yolsuzlukları Araştırma Komisyonu'na sunulan belgeler arasında İmamoğlu ailesinin de adı geçti. Belgelerde Ekrem İmamoğlu'nun bugün ortağı olduğu İmamoğlu İnşaat'ın Zigana Evleri projesinde haksız rant sağladığı iddiaları yer aldı.

YİNE ÇALINTI OY
Ekrem İmamoğlu hakkında çıkan ilginç bir diğer haber ise Beylikdüzü İlçe Başkanlığı'na seçildiği döneme ait. 31 Mart'ta çalınan oylarla başkan seçilen İmamoğlu, CHP Beylikdüzü İlçe Başkanlığı koltuğunu da korsan oylarla korudu. 2009 yılında yerel basında yer alan iddiaya göre koltuğunu sağlama almak için CHP mahalle teşkilatlarına başka partilere de üye olan 1250 kişiyi üye yaptı.

YEŞİL ALANI İŞGAL ETTİ
Yeni Şafak'ın haberine göre İmamoğlu adını ulusal basına taşıyan diğer konu ise bir konut projesi. Bir çok gazetede yer alan haberlere göre İmamoğlu İnşaat, Beylikdüzü'nde inşa ettiği "Beykonakları" projesinde kamunun kullanımına açık olan 3000 metrekarelik yeşil alanı işgal etti. Dönemin AK Partili Beylikdüzü Belediyesi 2011 yılında aldığı kararla yeşil alan üzerindeki duvarları yıktı. Kamunun kullanımına açık olan alanı kendi sitesi içine dahil etmekle yetinmeyen İmamoğlu, "İmamoğlu 2" adını verdiği başka bir projesiyle de medyada geniş yer buldu. Yine 1000 metrekarelik kamusal yeşil alanı projesi içine dahil eden İmamoğlu, bu skandalla günlerce yerel ve ulusal basında konuşuldu.

KÖŞE YAZILARINDA AYNI İSİM
Ekrem İmamoğlu'nun CHP Beylikdüzü ilçe başkanlığı döneminde sahne aldığı skadallar ulusal basında köşe yazarlığı yapan birçok isim tarafından da işlendi. Köşe yazılarında, İmamoğlu'nun daha ilçe başkanlığı döneminde Beylikdüzü ve Büyükçekmece'de imar yolsuzluklarına imza attığı, "Beykonakları" ve "İmamoğlu 1-2" projelerinde toplam 4000 metre kare yeşil alanı işgal ettiği işlendi.

SÖZ VERDİ ORTADA YOK
Bütün itirazlara ve şaibelere rağmen CHP tarafından 2014 yerel lerinde Beylikdüzü Belediye başkan adayı gösterilen ve seçimi kazanan İmamoğlu'nun 2015 yılında gazetelerin ekonomi sayfalarına haber olan ve 2018 yılının Aralık ayında teslimatı yapılacak sözü verdiği "Viraİstanbul" projesi hala bitirilemedi. Dairelerin büyük çoğunluğu sahiplerine teslim edilemezken belediyenin uğradığı zarar ise merak konusu.

FETÖVARİ FİŞLEME
CHP'nin adayı 2016 yılında da 'yü andıran bir haberle gündeme geldi. İmamoğlu'nun kurduğu özel ekiple, belediye personelinin sosyal medya hesaplarını fişlediği ve AK Parti'ye yakın personelin işten atıldığı bilgisi ülke gündemine oturdu. İmamoğlu'nun adı 15 Aralık 2016 tarihli gazetelerde ortağı olduğu inşaat şirketlerine yapılan FETÖ operasyonlarıyla duyuldu. Hakkında İçişleri Bakanlığınca imar planına aykırı davranmaktan, usulsüz karar almak ve gasp suçlamalarından soruşturma izni verilen İmamoğlu hakkında müfettişler "FETÖ" üyeliği gerekçesiyle de inceleme başlattı.

YANDAŞA BALLI İHALE
İmamoğlu, FETÖ'nün 2016'da gerçekleştirdiği darbe girişiminde, Özel Kuvvetler Komutanlığını işgale gelen darbeci Semih Terzi'yi öldürerek 15 Temmuz'un sembolü haline gelen Şehit 'in isminin ilçedeki Anadolu Caddesine verilmesine de karşı çıkmış ve her kesimin tepkisini çekmişti. 2017 yılında, ilçe tarihinin en büyük ihalesini yandaşı Mega İnşaat'a veren İmamoğlu'nun, ihaleyi İlbank'a borçlanarak verdiği için 10 yıllık faizin vatandaşın vergilerinden ödeneceği skandalı gazetelerde yer buldu.