Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 26.05.2019 18:30
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 26.05.2019 19:26
ABONE OL

Son dakika... Başkan Erdoğan: Demokrasi ve 'nın yıl sonu itibariyle açılışını yapacağız

Başkan , 'da incelemelerde bulundu. Başkan Erdoğan, "Demokrasi ve 'nın yıl sonu itibariyle açılışını yapacağız" dedi.

Başkan , 'da incelemelerde bulundu. Erdoğan'a ziyaretinde, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hazine ve Maliye Bakanı , Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. , Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Valisi Ali Yerlikaya, Genel Başkan Yardımcıları Çiğdem Karaaslan ve , AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü , MESA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu, TOBB Başkanı , AK Parti Ankara Milletvekili Mücahit Arslan ile bazı gazete ve televizyonların genel yayın yönetmenleri eşlik etti.

Erdoğan, "Kimse bu ülkede darbe yapamaz. Bütün mesele bizim güç kazanmamızdır." dedi.

Erdoğan, "Demokrasi ve 'nın yıl sonu itibariyle açılışını yapacağız. Kimse bu ülkede darbe yapamaz. Bütün mesele bizim güç kazanmamızdır" şeklinde açıklamalarda bulundu.

Yarın ise darbenin 59. yılı dolayısıyla anma töreni düzenlenecek. Aslına uygun şekliyle restore edilen adanın mimari yapısı tamamlanırken iç tasarımları ile ilgili çalışmalar devam ediliyor.

Ada tarihinin ziyaretçilere daha iyi anlatılması için de canlandırma merkezi yapılıyor. Özellikle yargılama sürecinde kullanılmış yapıların restore edildiği alanda başta adnan Menderes'in yaşadıkları olmak üzere tüm tarih görsellerle anlatılacak.

ADA HAKKINDA
Çalışmalar ada üzerindeki peyzaj çalışmaları ve kıyı bölümünde iskele ve yürüyüş yolları üzerinde yoğunlaşmış durumda. Yassıada 103 bin 750 metrekarelik bir alana sahip. Adada bina oturum alanının 3 katı yeşil alan olarak ayrılacak. Buna göre adanın yüzde 60'ı peyzaja, yüzde 20'si kayalık alana olarak korunurken, yüzde 20'si ise bina oturum alanı olarak yarıldı.

Büyük bir değişim geçiren Yassıada'da 123 odalı 320 yataklı ada oteli ve bungalovlar, 500 kişilik kongre salonu, 600 kişilik 752 metrekarelik bir cami, 616 metrekarelik Demokrasi Şehitleri Anıtı ve Meydanı, açık ve kapalı müze, arıtma tesisi, Demokrasi Parkı, sergileme alanları seyir terasları da bulunuyor. Adada ziyarete gelecek vatandaşların kullanabileceği kafeterya ve restoranlar bulunacak. Adaya içlerinde ağaçların da bulunduğu 39 bin 191 bitki ekilecek. Bunun yanı sıra adanın çim alanı 25 bin 855 metrekare olacak.

ADA TARİHTE BİRÇOK ŞEKİLDE KULLANILDI
Tarihi belgelere göre Yassıada 4'üncü yüzyıldan itibaren sürgün yeri olarak kullanıldı. Zaman içinde üzerinde kilise ve bir manastır inşa edildi. Bir kaç sahip değiştiren ada 1947 yılında Deniz Kuvvetleri tarafından satın alındı. 1952 yılında eğitim hizmetlerine açıldı. 27 Mayıs 1960 darbesinden sonra burada kurulan mahkemede yargılandı. 1993 yılında İstanbul Su ürünleri Fakültesi enstitüsünü adaya taşıdı. Fakülte adayı 1995 yılında terk etti. O tarihten inşaat başlayana kadar Yassıada terk edilmiş olarak kalmıştı.