Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 11.04.2019 15:51
  • Son Güncelleme: 11.04.2019 19:09

Son dakika: 'da görüşmesi ertelendi

Son dakika... Yüksek Seçim Kurulu () ile ilgili itirazlar görüşmesini erteledi. YSK'nın Büyükçekmece ve İstanbul görüşmelerinin birlikte ele alınmasına karar verdiği öğrenildi.

Yüksek Seçim Kurulu(), 'nin 'de seçimlerin iptaline ilişkin başvuru görüşmesini erteledi. YSK saat 15.00 itibariyle itirazı gündeme almıştı. Saat 18.00 itibariyle İtirazın önümüzdeki günlerde değerlendirmeye alınacağı duyuruldu.

KARAR İSTANBUL GENELİNİ ETKİLEYECEĞİ GEREKÇESİYLE ALINDI
YSK, Büyükçekmece'deki erteleme kararını İstanbul genelini doğrudan etkileyeceği gerekçesiyle aldı.

YSK, Büyükçekmece ve İstanbul'da seçimin yenilenmesine ilişkin itirazlarla taleplerin birlikte ele alınmasına karar verdi. YSK'nın 7 asil, 4 yedek üyesi bulunuyor. Karar 6 üyenin oyuyla çıkıyor.

İTİRAZ NEYDİ?
AK Parti, geçtiğimiz günlerde Büyükçekmece'de usulsüz seçmen kaydı yapıldığını gerekçe göstererek bu ilçede seçimlerin tekrarlanması için YSK'ya olağanüstü başvuruda bulundu.

GÖRÜŞMENİN ERTELENME NEDENİ: İSTANBUL İTİRAZI
YSK, Büyüçekmece başvurusunu görüşmeyi AK Parti'nin İstanbul'da da seçimlerin iptali için olağanüstü itiraz başvurusu yapma ihtimali nedeniyle erteledi. Kurul, bu kararı alırken; Büyükçekmece için verilen kararın İstanbul sonuçlarını da etkileyeceği ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için oy sayımının devam etmesi nedeniyle erteledi.

İSTANBUL İÇİN İTİRAZDA TÜM OYLARIN SAYILMASI GEREKİYOR
Şu anda Başkanlığı için geçersiz oyların sayımı devam ediyor. Her sandıkta ayrı bir sandık kurulu olmadığı için bu süreç de yavaş işliyor. Özellikle Maltepe ilçesinde devam eden sayım nedeniyle İstanbul'da kesin sonuç ortaya çıkmış değil.

YSK'ya olağan itirazlar için son gün 13 Nisan iken, olağanüstü itiraz süresi il birleştirme tutanağının yazılmasından sonra 7 gün.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK
Önümüzdeki günlerde İstanbul'da Büyükşehir Belediye Başkanlığı için sayım bittikten sonra il birleştirme tutanağında hangi adayın ne kadar oy aldığı ve kazanan isim belli olacak. İl birleştirme tutanağı belli olduktan sonra da partiler olağanüstü itiraz haklarını kullanarak YSK'ya gidebilecek. Bu durumda AK Parti veya CHP olağanüstü itiraz hakkını kullanıp YSK'ya giderse; kurul Büyükçekmece ve İstanbul genelini birlikte değerlendirip nihai kararı verecek.

kalan karakter 1000

TÜRK TÜRK

ysk nın icinde çalışan başkanıda olmak üzere hepsi araştırılsın chp nin itirazını kabul ediyorlar ama nedense akpartinin itirazını kabul etmiyorlar ysk adaletsizlik yapıyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 11.04.2019 21:57
Selim 1453 Selim 1453

ULUSLARARASI ÇETE SPONSORLUGU,HAYDUTLUGU İLE,YSK ELİ İLE SANDIK DARBESİNE EVET DİYECEK,MİLLET İTTİFAKI CUNTACILARINA GÖZ KIRPACAK

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 11.04.2019 17:14

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.