Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 10.04.2019 20:11
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 10.04.2019 21:53
ABONE OL

dakika: 'lı başkanlar mazbata alamayacak

dakika haberine göre 'lı Başkanlar mazbata alamayacak. Mazbatanın, yarışı ikinci bitiren isimlere verilmesi kararlaştırıldı. Buna göre ’ın Bağlar ilçesi ve Van’ın Tuşba, Edremit ve Çaldıran ilçelerinde belediye başkan adayları değişti.

KHK'lı başkanlar mazbata alamayacak

()'dan yapılan açıklamada "KHK ile ihraç edilen başkanlara mazbata verilmeyecek. Mazbata, yarışı ikinci sırada tamamlayan isimlere verilecek.' denildi. Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 'lı 4 başkana mazbata verilmemesine karar verdi, mazbatayı yarışı ikinci bitiren isimler alacak.

Kurulun bu kararı, ilgili kanun ve KHK'de yer alan "Bu şekilde görevine verilenler bir daha kamu hizmetinde istihdam edilemez, kamu, kurum ve kuruluşlarında görev alamaz" hükmü gereğince aldığı öğrenildi.

'nin 'da en güçlü olduğu yerlerden birisi olan Bağlar Belediye Başkanlığı seçiminde en yüksek oyu alan , öğretmen olarak görev yaparken çıkarılan KHK ile ihraç edildi. Yine Van Tuşba'da seçimi önde tamamlayan , Edremit'te ve Çaldıran'da 'ın KHK ile ihraç edildiği ortaya çıktı.

Van'ın Edremit ilçesinde HDP'li Gülcan Kaçmaz Sayyiğit'ın yerine adayı İsmail Say, Tuşba ilçesinde HDP'li Yılmaz Berki yerine AK Parti adayı Salih Akman ve Çaldıran ilçesinde HDP'li Leyla Atsak yerine AK Parti Şefik Ensari'ye mazbata verilecek.

Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinde seçilen HDP'li Zeyyat Ceylan yerine ise AK Parti'nin adayı Hüseyin Beyoğlu'na mazbata verilecek.

KHK'LI BELEDİYE BAŞKANI NEDİR?
Kanun Hükmünde Kararnamelerle ihraç edilen belediye başkanları ya da bir diğer adıyla meslekten ihraç edildikleri halde belediye başkan adayı olarak gösterildikten sonra yeterli oyu alan ama mazbata verilmeyecek başkanlardır.

KHK NEDİR?
Kanun hükmünde kararname ya da KHK genel tanım olarak yasama organının konu, süre ve amacı belirleyen bir yetki kanunu ile verdiği yetkiye veya doğrudan doğruya dan aldığı yetkiye dayanarak, hükümetin çıkardığı, maddi anlamda kanun gücüne sahip, parlamentonun tasdiki ile şekli ve organik anlamda kanun gücünü kazanacak olan kararnamelerdir. Türkiye'de 1982 Anayasası'nın 87. maddesi ile, "Bakanlar Kuruluna belli konularda kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisi vermek" TBMM'nin görev ve yetkileri arasında sayılmıştır.

Anayasa'nın 91. maddesinde de KHK çıkarma yetkisi verme hususu düzenlenmiştir.