Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 27.03.2019 19:41
  • Son Güncelleme: 27.03.2019 19:41

ABD'de Max uçağı yaptı! Şirket ısrarla hata yok diyor ama...

ABD'de Southwest ait Max tipi yolcu uçağı, hangara çekilmek için yolcusuz olarak başladığı seferde kalkıştan kısa süre sonra yaptı. Etiyopya Hava Yollarına ait Boeing 8 tipi yolcu uçağı, 'ta 'dan Kenya'nın başkenti Nairobi'ye gitmek için havalandıktan kısa süre sonra düşmüş, uçaktaki 157 kişi hayatını kaybetmişti. Buna rağmen halen Boeing 737 Max tipi yolcu uçağı uçuş yapmaya devam ediyor.

ABD'de Boeing 737 Max uçağı acil iniş yaptı!

ABD Dairesinden (FAA) yapılan açıklamada, Southwest ait B tipi yolcu uçağının şirketin Kaliforniya eyaletinin Victorville şehrinde bulunan hangarına çekilmek üzere Florida eyaletindeki Orlando Havalimanı'ndan kalkış yaptıktan kısa süre sonra jet motorunda yaşanan arıza nedeniyle havaalanına dönerek yaptığı belirtildi.

Uçakta yaşanan arızanın, B737 Max tipi yolcu uçaklarının ve Etiyopya'da yaptığı lara sebep olduğundan şüphelenilen sensör ve yazılım hatalarından kaynaklanmadığı ifade edildi.

FAA, 'ta Etiyopya'da yaptığı kazanın ardından çok sayıda ülkenin hava sahasını kapatma kararı aldığı B737 Max tipi yolcu uçaklarının uçuşlarını 13 Mart'ta durdurduğunu açıklamıştı. B737 Max'lerin yalnızca bakım merkezleri ve hangarlara transfer edilmek üzere yolcusuz sefer yapmalarına izin veriliyordu.

ETİYOPYA​'DA 157 KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ
Etiyopya Hava Yollarına ait Max 8 tipi yolcu uçağı, 10 Mart'ta 'dan Kenya'nın başkenti Nairobi'ye gitmek için havalandıktan kısa süre sonra düşmüş, uçaktaki 157 kişi hayatını kaybetmişti.

ENDONEZYA'DA 189 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRMİŞTİ
Endonezya'da Lion Hava Yollarına ait "JT 610" sefer sayılı Boeing 737 Max 8 tipi uçak, 29 Ekim 2018'de Cakarta'dan Sumatra Adası'ndaki Pangkal Pinang şehrine gitmek üzere havalandıktan kısa bir süre sonra denize çakılmıştı. 189 kişinin yaşamını yitirdiği kaza, bu tip uçakların ilk kazası olarak tarihe geçmişti.

Her iki kazada da uçakların, kalkışından sonraki 6 ila 12 dakika gibi kısa süre içinde yaşadıkları irtifa sorunlarının ardından düşmesi, söz konusu modellerde üretimden kaynaklanan teknik bir hata olduğu iddialarını gündeme getirmişti.

Kazaların 737 Max 8'lerin uçuş kontrol yazılımındaki pilot kontrolünü devre dışı bırakan bir sistemden kaynaklanmış olabileceği ihtimali üzerinde de duruluyor. Uçak gövdesindeki sensörlerden gelen hatalı sinyallerin uçakların düşmesine sebep olduğu düşünülüyor.

B737 MAX'LERE AMBARGO
Etiyopya'daki son kazanın ardından Türkiye, Singapur, Çin, Etiyopya, Endonezya, Avustralya, Malezya, Umman, İngiltere, Almanya, Fransa, Hollanda, Avusturya, Avrupa Birliği, Kazakistan, Birleşik Arap Emirlikleri, , Fiji, , , Lübnan, Kosova, Bahreyn, Mısır, Tayland, Moldova, , Senegal, Nijerya, Özbekistan ve Ukrayna "Boeing 737 Max" tipi uçakların operasyonlarını geçici olarak durdurmuş ve hava sahalarını uçuşlara kapatmıştı.

Türk Hava Yolları da filosundaki B737 Max 8 tipi uçakları seferlerinden çektiğini açıklarken, Arjantin, Brezilya, Hindistan, Meksika, Kanada, Norveç, İzlanda'da da bazı hava yolu firmaları benzer bir kararla söz konusu tipteki uçakları seferlerinden çektiklerini duyurmuştu.

Son olarak ABD Sivil Havacılık Dairesi (FAA) ülkedeki tüm Boeing 737 Max 8 ve Max 9 tipi uçakların ikinci bir talimata kadar uçuşlarının durdurulduğunu açıklamıştı.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.