Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 03.03.2019 15:43
  • Son Güncelleme: 03.03.2019 15:43

açıkladı: Şile İstanbul'un organik tarım merkezi olacak

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı , Şile'deki Yeryüzü Pazarı'nı örnek gösterip, ilçeyi İstanbul'un organik tarım merkezi haline getireceklerini belirterek, "İstanbul'un organik ürünlerini niye binlerce kilometre öteden getirelim? Burnumuzun dibinde Şile'de bunu pekala yapabiliriz. Buradan yetişecek ürünler, Şile'den Anadolu gıda üssünden İstanbullulara iletilecek." dedi.

Binali Yıldırım: Şile organik tarım merkezi olacak

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı , seçim çalışmaları kapsamında Şile'de çeşitli temaslarda bulundu. Öncelikle AK Parti Şile İlçe Başkanlığı'nı ardından da MHP Şile İlçe Başkanlığı'nı ziyaretlerini basına kapalı olarak gerçekleştiren Yıldırım, daha sonra Üsküdar Caddesi'ndeki dükkanları gezdi ve esnafla sohbet etti.

TAKSİ DURAĞINI ZİYARET ETTİ
Taksi durağına uğrayarak, gelen telefona cevap veren Yıldırım, üzerinde AK Parti afişlerinin bulunduğu bir taksiyi de kısa süre kullandı.

Yıldırım, Şile Belediye Meydanı'nda ilçeye yapılan hizmetlerin toplu açılış törenini gerçekleştirdi ve halka hitap etti.

Yıldırım, millete hizmet etmenin kendileri için en büyük şeref olduğunu, bunun içinde her gün yeni projelerin açılışını yaptıklarını ya da yeni projeler açıkladıklarını söyledi.

Bugün açılışını yaptıkları yatırımların her birinin Şile için çok önemli projeler olduğunu kaydeden Yıldırım, "Bunların tamamı, sizin ihtiyacınız gözetilerek yapıldı. Şile Liman Düzenlemesi, Şile Spor Merkezi, Kat Otopark, Ağva Sahil Düzenlemesi, Veterinerlik Hizmet Binası ve Sokak Hayvanları Bakım Merkezi Projesi ve Arıcılık Merkez Projesi. Birçok proje hayata geçirildi." dedi.

"ŞİLE HEP YEŞİL KALSIN İSTİYORUZ"
Şile'nin yeşil alan bakımından İstanbul'un bir numaralı ilçesi olduğuna dikkati çeken Yıldırım, şöyle devam etti:

"Şile eskiden çile ile anılırdı. Şile-İstanbul Otoyolu'nu sizin için yaptık. Güle güle kullanın. Ama unutmayın yolların kralı yok, yolların kuralı var. Şile, yüz ölçümü itibarıyla İstanbul'un en büyük üçüncü büyük ilçesi. Nüfus olarak ise 38. ilçesi. Şile'den daha az nüfusu olan ilçe ise Adalar. Şile hep böyle yeşil kalsın. O güzel köyleriyle, sahiliyle ve hepsinden önemli o güzel insanlarıyla hep böyle kalsın istiyoruz."

Yıldırım, kültür-sanat, turizm yatırımlarıyla damgalarını vuracakları yeni bir döneme girdiklerini aktararak, "Şile'yi deniz, köy ve sağlık turizminin merkezi yapıyoruz. Şile'nin köyleri var. Köyler artık mahalle oldu. Bu köylerin tamamında altyapıda güzel işler yapıldı. Şimdi bu köyleri artık turizme açma vakti geldi. Bu köyleri, Şile'nin ekonomik kaynağı haline getirmek için destek sunacağız. Buradaki mekanların elden geçirilmesi için destek vereceğiz. Köyleri mimarisiyle, sokak düzenlemesiyle adeta İstanbul'un sayfiye yeri haline getireceğiz. Şile'de Hacılı Şelaleleri var. Gürlek Mağarası var. Burası, ilk Hristiyan hapishanelerinin burada olduğu düşünülüyor. Bu hazineleri ortaya çıkarmak ve burada bunları Şile'nin turizm kaynağı haline getirmek için gerekli çalışmaları yapacağız." ifadelerini kullandı.

Doğal yürüyüş alanlarını ve kamp alanlarını tabiata zarar vermeden yapacaklarını anlatan Yıldırım, şöyle konuştu:

"Daha çok ziyaretçi gelecek. Şile, daha çok kazanacak. Şimdi birileri 'doğal yapı bozulacak mi?' diyerek kafaları karıştırmaya çalışacak. Buradan söz veriyorum. Bu söz Binali Yıldırım sözüdür. Sözü bir kere söyleriz. Uzatıp zurna yapmayız. Burada bir baraj projesi var. 5 tane köyü ilgilendiriyor. Gökmaslı, Sortullu, Göksu, Çataklı ve Hacılı. Bu köylerin su altında kalma riski var. Böyle bir içme suyu projesi yapmışlar. Bu proje için 'bekleyin' dedim. Köyleri, ortadan kaldırmak kolay değil. Bu proje yeniden yapılacak. O bölgedeki köylerin en az şekilde etkileneceği yeni bir proje ile sizin karşınıza geleceğiz. Bunun böyle bilinmesini istiyorum. Bu işin de takipçisi olacağım."

YERYÜZÜ PAZARI'NI ÖRNEK GÖSTERDİ
Yıldırım, halkın desteğiyle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçilmesi halinde akıllı belediyecilik sistemini başlatacaklarını, insanların sorunların kendilerine ulaşmadan çözeceklerini anlattı.

İş başına geldikten sonra Şile için hayata geçirecekleri çok projeleri olacağını vurgulayan Yıldırım, sözlerini şöyle tamamladı:

"Plajlarımızın doğal güzelliğini bozmadan çok daha güzel işler yapacağız. Yeni bir balıkçı barınağını da yine Şile sahiline kazandıracağız. Reislerin ekmek, takaların rızık kapısını hep birlikte daha da güçlendireceğiz. Halk plajları yenilenecek. Seyir iskelesi, sahil yolu düzenlenmesine devam edilecek. Kamp alanları ve bisiklet yolları, konaklama tesisleri, buradaki dokuyu bozmadan yapılacak. Yeryüzü Pazarınız var. Doğal sebzeyi meyveyi tarladan direkt tüketicilere ulaştırıyorsunuz. Üreten de alan da satan da memnun. Şimdi, bu projeyi yeni dönemde İlhan Ocaklı ile biraz daha ileri boyuta taşıyacağız Şile'yi. Şile İstanbul'un organik tarım merkezi olacak. Buradan ilan ediyorum. İstanbul'un organik ürünlerini niye binlerce kilometre öteden getirelim? Burnumuzun dibinde Şile'de bunu pekala yapabiliriz. Buradan yetişecek ürünler, Şile'den Anadolu gıda üssünden İstanbullulara iletilecek."

AK Parti İstanbul Milletvekili Tuba Durgut ve Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu birer konuşma yaptı. Konuşmaların ardından Şile Belediye Başkanı Tabakoğlu, Yıldırım'a bir tablo hediye etti.

Ardından protokol, Şile'deki yatırımların açılış kurdelesi kesti. Yıldırım, buradaki seçim çalışmalarını bitirerek Adalar'daki programlarına katılmak için ilçeden ayrıldı.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.