Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 13.01.2019 13:32
  • Son Güncelleme: 13.01.2019 14:58

Son dakika: Başkan Erdoğan'dan önemli açıklamalar

BMC Gelecek 50 Yıl Buluşması'nda konuşan Başkan , "Ne dediler, 'Türkiye battı, bitti, yatırımlar, üretim durdu.' Hepsine inat yatırımlarda da üretimler de devam ediyor." dedi. Tank Palet Fabrikası'nın satılmasının söz konusu olmadığını belirten Başkan Erdoğan, "Buna inananlara üzülüyorum" ifadesini kullandı.

Başkan , BMC Sakarya Karasu Üretim ve Teknoloji Üssü Temel Atma, Pınarbaşı Fabrika İleri Teknoloji Üretim Hattı Hizmete Alım ve BMC Power İlk Yerli ve Milli Motor Çalıştırma Ortak Töreni'nde konuştu.

Başkan Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

10 BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLANACAK

Şehrimiz ve istikbalimiz adına tarihi bir adım atıyoruz. Modernize edilen 2600-2700 çalışanın görev yaptığı fabrikanın açılış törenini gerçekleştireceğiz. İlk yerli 600 beygir gücündeki motorunun test çalıştırmasını yapacağız. Savunma sanayini bir üst lige taşıyacak BMC üretim ve teknoloji üssünün birinci kısmının temel atma törenini icra edeceğiz. Tank fabrikası, zırhlı ara, ve askeri kamyon fabrikası, ticari kamyon fabrikası, hızlı tren ve metro fabrikası gibi pek çok üretim hattı bulunuyor. Toplam yatırım büyüklüğü 500 milyon dolara ulaşacak tüm etapları faaliyete geçtiğinde 10 bin kişiye istihdam sağlayacak

HEPSİNE İNAT YATIRIMLAR DEVAM EDİYOR

Ne dediler? Türkiye battı bitti. Yatırımlar durdu. Hepsine inat yatırımlar da devam ediyor üretimler de devam ediyor.Bu ülkeyi hazmedemeyenler. İsteseniz de istemeseniz de bu millet bu ülke dimdik ayaktadır. ve dimdik ayakta yoluna devam edecektir. Böylece Sakarya Karasu'ya şehrimizle birlikte tüm Türkiye'nin iftihar kaynağı olacak muhteşem bir tesisi kazandırmış olacak. Ülkemizin gelecek 50 senesine damga vuracağına inandığım BMC üssünü hayata geçiren herkesi şimdiden teşekkür ediyorum.Burada Katar ve Türkiye işbirliği var. Katar'ın hemen hemen her konuda ülkemizle sergiledİği dayanışmayı unutmadık, unutmayacağız.

KENDİ GÖBEĞİMİZİ KENDİMİZ KESECEĞİZ

3.5 milyon Suriyeli muhacire kapısını açan bu millet.Bu millet mazlumlara sahip çıkmayı dayanışmayı bilen bir millettir.Bu millet biliyor ki sevgili peygamberimiz de bir muhacirdi. Medine ona ensardı.Onun için ensarın ne olduğunu muhacirin ne olduğunu çok iyi biliriz.Ülkemiz ekonomik siyasi ve askeri bakımdan güçlü olduğu dönemde çok geniş bir coğrafyada güvenlik ve istikrarın teminatı olmuştur.Kimi devletlerin askeri ve savunma sanayii alanlarını geri plana itme lüksü olabilir ancak bizim böyle bir ihtimalimiz yok. Türkiye güçlü olmak zorundadır. Bilhassa savunma sanayi alanında caydırıcılığımız çok yüksek olmalıdır. Bizim caydırıcılığımızın da teknoloji ile beraber çok daha ileri bir konuma gelmesi lazım. Kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz, birilerine emanet edemeyiz.

YENİDEN KENEVİR EKİMİ SÜRECİNİ BAŞLATALIM

Bize afyon ekimini yasaklayanlar, kendileri cayır cayır afyon ekiyordu. Şimdi diyorum ki biz yeniden bir kenevir ekimi süreci başlatalım. Kenevir ekiminin çok farklı alanlarda çok farklı faydaları olacağını göreceğiz. Bu süreci başlatacağız. Buradaki amacın sadece askeri açıdan değil ekonomik alanda da dışarı bağımlı kılmak olduğu açıktır.

Daha önce milli projeleri sabote edenler şimdi aynı tavrı bize gösteriyorlar. Ülkemizin savunma sanayiini on yıllardır yabancıya mahkum edenler şimdi utanmadan bizim politikalarımızı eleştiriyorlar. Bu provokasyonun başını adı ana muhalefet ama ana muhalefetten başka ne derseniz var, başını CHP çekiyor.

BUNA İNANLARA ÜZÜLÜYORUM

Sakarya'daki 1. Ana bakım fabrikasına ilişkin bunlardan biridir. 19 Aralık'taki cumhurbaşkanlığı kararımızın ardından belli bazı kesimler bu konuyu istismar etmeye başladı.

Ülkemizin savunma sanayini on yıllardır bir avuç yabancıya mahkum edenler şimdi çıkmış utanmadan bizim politikamızı eleştiriyorlar. Bu provokasyonun başını da Türkiye'deki adı ana muhalefet ama ana muhalefet haricinde her şey var CHP çekiyor.

Ben şahsen tank palet fabrikasında çalışan kardeşlerim başta olmak üzere hiç kimsenin CHP'nin yalanlarına itibar etmediğini biliyorum.

Öncelikle fabrikamızın satılması yalanını uydurarak, kesinlikle böyle bir şey söz konusu değil. Buna inananlara üzülüyorum. Kusura bakmasınlar Tayyip Erdoğan böyle bir yola tevessül etmemiştir. Bundan sonra da etmez.

Burada çalışan arkadaşlarımızın özlük haklarında bir eksilme olmayacaktır.

Tank palet fabrikasına 40 - 50 milyon dolar yatırım yapılacaktır. Burada yapılan iş de özelleştirme değildir.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.