Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 30.11.2018 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 30.11.2018 15:50
ABONE OL

Darbe sanığı albay , sanık binbaşı 'u darbetti

Helikopter pilotlarının yargılandığı davanın sanıklarından eski albay , savunmasında darbe girişimini 'nün yaptığını söyleyen ve kendisini suçlayan eski binbaşı 'a şiddet uyguladı.

Darbe sanığı albay sanık binbaşıyı darbetti

Fetullahçı Terör Örgütü'nün () darbe girişimi sırasında 'daki kritik kamu kurumlarına ateş eden helikopter pilotlarının da yargılandığı davanın sanıklarından eski albay 'ın, savunmasında kendisini suçlayan ve örgüt elebaşını eleştiren sanık eski binbaşı 'a saldırdığı ortaya çıktı.

SAVUNMA YAPTI
Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'nde görülen Kara Havacılık Komutanlığı davasının 1 Kasım'daki duruşmasında sanık eski Bakım Taburu Komutan Yardımcısı kara pilot binbaşı Ersel Ersoy, esasa ilişkin savunma yaptı.

Darbe girişimini fark ettikten sonra kanunsuz bir eylemde bulunmadığını iddia eden Ersoy, suçsuz olduğunu savundu. Kara Havacılık Komutanlığındaki eylemlerden sanık eski kara pilot albay Uğur Kapan'ın da sorumlu olduğunu söyleyen Ersel, darbe girişiminin FETÖ'cü bir kalkışma olduğunu ifade etti.

"ALÇAKLIK YAPMA"
Duruşma arasında sanıkların tutulduğu nezarethanede, eski albay Uğur Kapan, savunmasında kendisini suçlayan Ersel'e saldırdı. Bu olaya ilişkin jandarma personelinin hazırladığı tutanakta, Kapan'ın, "Niçin böyle ifade veriyorsun, neden yalan söylüyorsun, alçaklık yapma." diyerek Ersel'in boğazını sıktığı bilgisine yer verildi. İkili arasında yaşanan kavgayı ayıran jandarma, gerekli disiplin işlemlerinin yapılması için durumu cezaevi yönetimine bildirdi.

ANKARA'DA TERÖR ESTİRMİŞLERDİ
MİT, Genelkurmay Başkanlığı, TÜRKSAT, Ankara Emniyet Müdürlüğü ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne ateş eden ve darbecilere lojistik destek sağlayan helikopter pilotlarının da arasında bulduğu Kara Havacılık Komutanlığı davasına devam ediliyor.

Davanın 23 Mayıs'taki duruşmasında esas hakkında mütalaasını açıklayan savcı, 86 sanık için birer kez, 36 sanık için de 6 ila 29'ar kez ağırlaştırılmış cezasının yanı sıra bazı suçlardan 5 bin 736'şar yıl hapis cezası istedi.

MÜEBBET HAPİS CEZASI İSTENMİŞTİ
Hakkında 29 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen sanıklar arasında, o dönem Genelkurmay Başkanı olan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ı Akıncı Üssü'nden Çankaya Köşkü'ne götüren eski pilot Albay Uğur Kapan da yer alıyor.

Olay tarihinde Etimesgut'ta konuşlu Zırhlı Birlikler Eğitim ve Tümen Komutanlığındaki Kara Havacılık Komutanlığına ait depolardan helikopterle mühimmat taşıdığı gerekçesiyle sanık Ersel Ersoy için de "anayasal düzeni ihlal" suçundan bir kez ağırlaştırılış müebbet hapis cezası istenmişti.