Bugünkü
Takvim

’li rahip Andrew Brunson 'den ayrıldı

davası sonlandı. ’li papaza “terör örgütüne yardım”dan 5 yıl hapis cezası verildi. İndirimler sonrası ceza 3 yıl 1 ay 15 güne düştü. Hapis yattığı 672 gün göz önünde bulundurularak serbest bırakıldı

Brun'son'

İzmir'de, terör örgütleri ile adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla hakkında 35 yıl hapis cezası istenen, tutukluluğu ev hapsine çevrilen 'li rahip Craig Brunson, dün dördüncü kez hakim karşısına çıktı.

SUÇLAMALARI REDDETTİ
Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde kurulan 2'nci 'nde saat 10.30'da başlayan duruşmayı ABD'nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Jeffrey M. Hovenier de izledi. Brunson, mahkeme salonunda sanık bölümüne alınırken eşi Norine Brunson ve avukatı da kendilerine ayrılan bölüme geçti. Duruşmada tanıklar dinlendi. Öğle arası sonrası savcı, Brunson için "örgüte üye olmak"tan 5-10 yıl hapis talep etti. ise, "Masumum, beraatimi istiyorum" dedi. Mahkeme heyeti, Brunson'a terör örgütüne yardım suçundan 5 yıl hapis cezası verdi. İndirimler sonrası ceza 3 yıl 1 ay 15 güne düştü. Brunson'ın aldığı ceza yattığı hapis cezasına sayıldı. Rahibin ev hapsi ve yurt dışı yasağı da kaldırıldı. Mahkeme sonrası İzmir'deki evine giden Brunson'ın burada elektronik kelepçeleri çıkarıldı. Papazın daha sonra kendisini ABD'ye götürecek uçağa bindiği kaydedildi.

TÜRKİYE'DE YARGI TARAFSIZ
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı , Brunson hakkında verilen mahkeme kararının, "'nin demokratik bir hukuk devleti olduğunun, Türkiye'de yargının tarafsız ve bağımsız olduğunu ortaya koduğunu" belirtti.

ÖNCE ALMANYA SONRA ABD
BRUNSON, yanında eşiyle birlikte dün gece özel uçakla Türkiye'den ayrıldı. İsmail Cem Halavurt, havaalanında gazetecilere, müvekkili Brunson'un 'ya gittiğini daha sonra ABD'ye geçeceği söyledi.TRUMP DUYURDU
ABD Başkanı , pastör Brunson'ın serbest kalmasını üzerine "Rahip Brunson için çok sıkı çalışıyoruz" tweet'ini attı. Bu paylaşımının ardından bir tweet daha atan Trump, "Düşüncelerim ve dualarım Pastör Brunson'la. Onun güvenle eve dönmesini umuyoruz" dedi. Trump son olarak ise "Rahip Brunson serbest kaldı. Yakında evde olacak" mesajını paylaştı.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.