Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 12.10.2018 16:50
  • Son Güncelleme: 12.10.2018 17:39

Son dakika: Rahip Brunson kararına avukatından ilk yorum

Son dakika haberine göre, Rahip Brunson'ın tahliye kararından sonra açıklama yapan avukatı İsmail Cem Halavut, "Elektronik kelepçe çıkarıldı, gider diye düşünüyorum." dedi. Reuters, Brunson'ın ABD'ye gitmek için uçakta olduğunu duyurdu.

Rahip Brunson'un avukatı İsmail Cem Halavut, dava sonrası gazetecilere açıklamalarda bulundu. Avukat Halavut yaptığı açıklamada Rahip Brunson'un ABD'ye döneceğini söyledi. Ayrıca Halavut verilen kararı temyiz edeceklerini açıkladı.

HALAVUT: KARARI TEMYİZ EDECEĞİZ

Kararı yorumlayan Brunson'ın avukatı İsmail Cem Halavurt şöyle konuştu:

''Dağ fare doğurdu gibi bir şey. Müvekkilimin bu kadar mağdur edilmesine Türkiye'nin bu kadar mağdur olmasına ilişkilerin bu kadar gerilmesine hiç gerek yoktu. Verilen hükmü de kabul etmiyoruz. Temyiz edeceğiz, itiraz haklarımızı kullanacağız. Keşke bunların hiçbirisi yaşanmadan tutuksuz bir şekilde yargılanabilseydi, böyle bir krize dönüşmeseydi.

"KARARA SEVİNDİ, DUYGULANDI"

Biraz süratli oldu biz yine de hazırlığımızı yapmıştık olabileceğini tahmin ediyorduk ama bugün için beklemiyordum işin doğrusu. Brunson durumu anlamaya çalışıyor, Türk hukukunu bilmediği için ona özgür olduğunu söyleyince o zaman anladı sevindi, duygulandı. Gider diye düşünüyorum artık burada güvenlik sorunu da oluştu onun için. Kendi takdiri bunu ona sormak belki daha iyi olur.

"TÜRKİYE'DE KALMAK İSTİYOR AMA GİTMEK ZORUNDA"

Eve gittiler. Çiğli'ye gitmeyecek. Evinde bekleyecek uçak falan ayarlanırsa yurtdışına gider herhalde.

Saygın bir din adamı olarak 2 yıl neredeyse özgürlüğünden mahrum kaldı. Aile düzeni sosyal düzeni bozuldu. Türkiye'yi seven bir insan Türkiye'de kalmak isteyen bir insandı şu an için gitmek zorunda. Bu onu belli ölçüde üzüyor.''

ADLİ KONTROL KISITLAMALARI KALDIRILDI VE SERBEST BIRAKILDI

ABD'li rahip Andrew Brunson'un yargılandığı davanın dördüncü duruşması İzmir Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'nde görüldü. Duruşmada Andrew Brunson 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Brunson hakkındaki adli kontrol kısıtlamaları kaldırıldı ve ABD'li rahip serbest bırakıldı. Brunson için yurtdışına çıkış yasağı da getirilmedi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.