Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 12.10.2018 00:00
  • Son Güncelleme: 12.10.2018 17:41

: davasında son durum! Rahip Brunson serbest bırakıldı

haberine göre, ve PKK ile bağlantılı olduğu ve ajanlık yaptığı nedeniyle tutuklanan ABD'li 'un davasında karar çıktı. Mahkeme rahip Brunson için 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verirken, daha önce cezaevinde geçirdiği süre gözaltına alınarak tahliyesine de hükmetti. Ayrıca daha önce Brunson hakkında verilen ev hapsi ve yurt dışına çıkış yasağı da kaldırıldı.

2016 yılındaki darbe girişiminin ardından ve PKK gibi örgütlerle bağlantılı olduğu ve ajanlık yaptığı iddiasıyla tutuklanan ardından hakkında ev hapsi cezası verilen ABD'li hakkında mahkemeden karar çıktı. Mahkeme Brunson'un tahliyesine karar verirken, hakkında daha önce verilen ev hapsi ve yurt dışına çıkış yasaklarını da kaldırdı.

RAHİP BRUNSON DAVASINDA KARAR BELLİ OLDU!
Rahip Brunson hakkında mahkeme 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına hükmetti. Bu kararın ardından Brunson'un tahliye edilmesine karar verildi. Rahip Brunson hakkında daha önce verilen yurt dışı yasağı ve ev hapsi kararları da kaldırıldı.

RAHİP BRUNSON'UN AVUKATINDAN İLK AÇIKLAMA
Rahip Brunson'un avukatı İsmail Cem Halavut, dava sonrası gazetecilere açıklamalarda bulundu. Avukat Halavut yaptığı açıklamada Rahip Brunson'un ABD'ye döneceğini söyledi. Ayrıca Halavut verilen kararı temyiz edeceklerini açıkladı.

ABD'YE GİDİYOR İDDİASI
Reuters'in duyurduğu haberine göre Brunson'ın ABD'ye gitmek için uçakta olduğu iddia edildi.

BRUNSON DAVASI TÜRKİYE-ABD İLİŞKİLERİNİ NASIL ETKİLER?

TRUMP'TAN BRUNSON AÇIKLAMASI
Rahip Brunson'un tahliye kararının ardından ABD Başkanı Donald Trump konu ile ilgili bir açıklama yaptı. Trump açıklamasında "Pastör Brunson için çok çalıştık." ifadelerin kullandı.


İŞTE BRUNSON'UN SON SÖZLERİ
Son sözleri sorulan rahip Brunson; "Masumum. Türkiye'yi seviyorum. Beraatimi istiyorum." dedi.


Trump Rahip Brunson hakkında bir tweet daha attı. Trump attığı ikinci tweette "Brunson için, Dualarım ve düşüncelerim rahip Brunson'la birlikte ve en kısa zamanda, güven içerisinde onun evine dönmesini umuyoruz​" dedi.

SAVCI ESAS HAKKINDAKİ MÜTAALASINI VERDİ
Savcı Adli kontrol şartının kaldırılmasını istedi. Savcı ayrıca Brunson için 10 yıl ceza talep etti.

DURUŞMADAN İLK BİLGİLER: MİLLİ SPORCU TANIK OLARAK DİNLENDİ
Duruşmada kamu tanığı olarak dinlenen ve iddianamedeki Fowler çifti ile tenis kulübünden tanışan milli sporcu B.Ü. doktor olan Fowler çiftinin yaralı PKK'lılara yardım edip etmediğini bilmediğini, kendileriyle kulüpte menejerlik de yaptığı için tanıştığını, bunun dışındaki bilgilere hakim olmadığını ifade etti.

TANIKLAR YÜZLEŞTİRİLDİ
Duruşmada tanıklar yüzleştirildi. Balıkesir'den bir tanık uzaktan erişim yöntemiyle mahkemeye bağlantı.

BRUNSON'UN TANIĞI DA DİNLENDİ: ONU KİLİSE'DEN KOVDUĞUMUZ İÇİN...
PKK'lıların kilisede ağırlandığı iddiasının sahibi olan Serhat isimli tanığı önce İzmir sonra da Manisa kilisesinden huzursuzluk çıkardığı gerekçesiyle kovdukları için kendisinin düşmanlık besleyerek bu ifadeleri verdiğini belirten Brunson'un tanığı, iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Gözlerin bugüne çevrildiği kritik davada Rahip Brunson duruşması başladı. Hakkında önemli iddiaların bulunduğu Brunson'un davası resmen başladı.

SABAH ERKEN SAATLERDE ADLİYEYE GETİRİLDİ
Türkiye ile ABD arasında krize neden olan, PKK ve FETÖ'ye casusluk yaptığı iddiasıyla 35 yıl hapis cezasıyla yargılanan rahip , kritik duruşma için sabah saat 05.30 sıralarında ev hapsinde bulunduğu İzmir'deki dairesinden polis araçları eşliğinde alındı. Rahip, İzmir'den Aliağa'ya götürüldüğü esnada özel harekat polisleri de eskort görevinde bulundu.

YOĞUN ÖNLEM VARDI
Brunson, ardından da davanın 4. duruşmasının görüleceği Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ne saat 06.45 sıralarında getirildi. Kritik dava öncesi, yoğun güvenlik önlemlerinin alınması dikkat çekti. Brunson'un gelişini de ulusal ve uluslararası çok sayıda basın mensubu takip etti.

EŞİ DURUŞMA SALONUNA GELDİ
Türkiye ile ABD arasında gerileme neden olan ABD'li papaz Andrew Craig Brunson, 4. kez hakim karşısına çıkmaya hazırlanırken, Brunson'ın eşi Norine Brunson ve ABD Maslahatgüzarı Jeffrey M. Hovenier de davanın görüleceği Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ne geldi.

Türkiye ile ABD arasında krize neden olan PKK ve FETÖ'ye casusluk yaptığı iddiasıyla 35 yıl hapis cezasıyla yargılanan papaz Andrew Craig Brunson, kritik duruşma için sabah erken saatlerde davanın 4. duruşmasının görüleceği Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ne getirilirken, saat 10.00 itibariyle de Brunson'ın eşi Norine Brunson ve ABD Maslahatgüzarı Jeffrey M. Hovenier de davanın görüleceği Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ne geldi. ABD Büyükelçiliğine ait zırhlı ciplerle kampüse gelen Brunson'un eşi ve Hovenier, yapılan aramanın ardından içeriye alınarak duruşmanın yapılacağı salona geçti.

AVUKATIYLA GÜNLERDİR HAZIRLIKLAR YAPIYOR
Öte yandan, ajan Brunson'un hakim karşısına çıkacağı dava, saat 10.00 sıralarında başlayacak. Dünya'nın gözünün çevrildiği dava öncesi ABD tarafından da üst üste açıklamalar yapılırken, son olarak ABD'nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Jeffrey M. Hovenier de Brunson'u evinde ziyaret etti.

Brunson'un avukatı İsmail Cem Halavurt da, aldığı izinle papazın ev hapsindeki dairesine giderek, duruşmadaki talep ve savunmalar için hazırlık yaptı. Duruşmaya, ABD tarafından da bir takım temsilcilerin katılması öngörülürken, özelikle yabancı basın mensuplarının da davaya ilgisi dikkat çekiyor.

AVUKATLARI 4 TANIĞIN DİNLENMESİNİ İSTEYECEK
Casuslukla suçlanan Rahip Brunson bugün hakim karşısına çıkacak. Rahip Brunson'un avukatları 4 tanığın dinlenmesini isteyecek.

İDDİANAMEDE HANGİ SUÇLAMALAR VAR
Terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği iddiasıyla 9 Aralık 2016'da tutuklanan ABD'li rahip Brunson hakkında hazırlanan iddianamede, Brunson'un din adamı görüntüsü altında söz konusu terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği ve genel stratejileri kapsamında eylem birlikteliği içinde olduğu, örgütlerin amaçlarını bilerek ve isteyerek iş birliği yaptığı belirtildi. Brunson'ın FETÖ'nün üst düzey mensupları ile kod isimlerini bilerek görüştüğü, bu kapsamda örgütün sözde eski Ege Bölgesi imamı firari Bekir Baz ve yardımcısı Murat Safa ile 'silahlı terör örgütü üyesi olmak' suçlamasından yargılanan Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Başkanı Taner Kılıç ile görüşmeler yaparak strateji belirlediği de iddiaları da iddianamede yer aldı.

SAVCI ADLİ KONTROLÜN KALDIRILMASINI İSTEDİ
Savcı mütalasında adli kontrolün kaldırılmasını istedi.

Yaklaşık 2,5 aydır ev hapsinde tutulan ve Türkiye ile ABD arasında gerilime neden olan rahip Andrew Craig Brunson'ın İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşması başladı. Duruşma verilen öğle arasının ardından devam ediyor. Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, Brunson için adli kontrol şartlarının kaldırılmasını ve ''örgüte üye olmak''tan 10 yıla kadar hapis talep etti.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.