Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 06.10.2018 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 06.10.2018 07:54
ABONE OL

mahkemede her şeyi anlattı! 'cü sinir krizi geçirdi

Firari ’in ’da yargılandığı davaya Türk yargısının gönderdiği damgasını vurdu. Tanığa itiraz eden İpek salondan dışarı atıldı.

FETÖ'cü Akın İpek'e gizli tanık şoku

'nin yurtdışında attığı adımlar ve operasyonları 'nün elebaşlarının kimyasını bozuyor. FETÖ'nün finans ayağının en önemli ismi İpek'in Türkiye'ye iadesiyle ilgili dava geçtiğimiz hafta 'da görüldü. Westminster İlk Derece Mahkemesi'ndeki duruşmada sanık 'i bir sürpriz bekliyordu. Türk yargısı tarafından gönderilen bir '' salonda yerini aldı. Gizli tanığın, kirli çamaşırlarını tek tek anlatması üzerine Akın İpek sinir krizi geçirdi.

İPEK SALONDAN ATILDI

AKŞAM'ın edindiği bilgilere göre, örgütün finans ayağını tek tek anlatmaya başlayan gizli tanığın, İngiliz mahkemelerinde usulen sanık karşısına çıkarılamayacağını söyleyen avukatlar ve İpek tanığın kimliğinin açıklanmasını istedi. Yargıç bu durumun yargı usullerine uygun olduğunu söyleyip İpek'i susturdu. İpek bunun yüksek sesle tepki gösterince yargıç tarafından dışarıya atıldı. Duruşma 28 Kasım'a ertelendi. Duruşma sonunda verilen ara kararlarda İpek'in kefalet koşullarının hafifletilmesi ve pasaportunun geri verilmesi yönündeki talebi reddedildi.


110 YIL HAPİS İSTEMİ

Akın İpek hakkında kardeşi Cafer Tekin İpek ile annesi Melek İpek'in de aralarında bulunduğu 45 sanığın yargılandığı Holding davası çerçevesinde yakalama kararı bulunuyor. İpek ayrıca elebaşı 'in bir numaralı sanığı olduğu FETÖ çatı davasının da sanıkları arasında yer alıyor. "Terörizmin finansmanı, silahlı terör örgütüne üye olmak, vergi usul kanununa muhalefet, güveni kötüye kullanmak, özel belgede sahtecilik" suçlarıyla suçlanan İpek hakkında iki davada toplam 110 yıl hapis cezası istemi bulunuyor.

KEFALETLE SERBEST KALDI

Akın İpek 23 Mayıs tarihinde İngiltere'de gözaltına alınıp mahkemeye çıkarılmış, 50 bin sterlinlik kefalet ile serbest bırakılarak pasaportuna el konulmuş, denetimli serbestlik uygulamasına tabi olmuştu.