Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 11.07.2018 17:44
  • Son Güncelleme: 11.07.2018 17:55

Cumhuriyet'in skandal haberine 'ndan yalanlama

Yalan haberleriyle sık sık gündemi meşgul eden Cumhuriyet gazetesi yeni bir skandala imza attı. Gazete "İlk kararnameyle sanata darbe: lağvedildi" başlığıyla duyurduğu haberde Devlet Tiyatrolarının kapatıldığı yalanını söyledi. Cumhuriyet'in bu skandalın Devlet Tiyatrolarından tokat gibi cevap geldi. DT'den yapılan açıklamada, "Yapılan düzenlemelerin kurumların kapatılmasıyla ilgili gibi gösterilerek haberleştirilmesi ve kamuoyunda ‘Devlet Tiyatroları artık yok’ algısı oluşturmaya çalışmak tamamen art niyetli bir zihniyetin ürünüdür" ifadelerine yer verildi.

Cumhuriyet'in skandal haberine Devlet Tiyatroları'ndan yalanlama

Pazartesi günü Başkan 'ın yemin etmesinin ardından Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne resmen geçildi.

Bu kapsamda bazı kurum ve kuruluşların teşkilatlarına dair de hükümler yeniden düzenlendi. Bunlardan biri de Genel Müdürlüğü oldu.

TİYATROLAR KAPANDI HABERLERİ ÇIKTI

Değişikliklerin ardından bir takım basın kuruluşları Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk icraatinin Devlet Tiyatroları'nı kapatmak olduğu haberleriyle algı yapmaya kalkıştı. Bunlardan biri de yalan haberleriyle sık sık gündemi meşgul eden Cumhuriyet Gazetesiydi. Gazete skandal haberini "İlk kararnameyle sanata darbe: Devlet Tiyatroları lağvedildi" başlığıyla duyurdu. Devlet Tiyatroları'ndan Cumhuriyet'in bu skandalına cevap gecikmedi.

YALANLAMA GELDİ

Konuyla ilgili Devlet Tiyatroları'ndan bir açıklama yapılarak şu ifadelere yer verildi: "İlk Kararname ile Sanata Darbe: Devlet Tiyatroları Kapatıldı' yönünde yazılı ve görsel medyada bazı haberler yer almaktadır. Süreç hakkında kamuoyunu doğru bilgilendirmek için Devlet Tiyatroları olarak bir açıklama yapılması ihtiyacı doğmuştur.

703 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile birlikte sadece Devlet Tiyatrolarının değil; Bakanlığımıza bağlı ve ilgili birçok kamu kurumunun teşkilatına dair hükümleri yeniden düzenlenmektedir.

"KAPATILMAMIZ SÖZ KONUSU DEĞİL"
703 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameden sonra çıkarılan Cumhurbaşkanlığı 1'inci Kararnamesinin Geçici 1'inci Maddesinde ise "2/7/2018 tarihli ve 703 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile teşkilatlarına ilişkin kanun veya kanun hükmünde kararnameleri yürürlükten kaldırılan kamu kurum ve kuruluşlarından münhasıran devir ve geçiş hükümleri düzenlenenler dışında kalanlar hakkında ilgili Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle düzenleme yapılıncaya kadar yürürlükten kaldırılan hükümlerin uygulanmasına devam olunur" ifadesi yer almaktadır.

Yani anlaşılacağı üzere Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğünün kapatılması söz konusu değildir.

"ART NİYETLİ ZİHNİN ÜRÜNÜ"
Yapılan düzenlemelerin kurumların kapatılmasıyla ilgili gibi gösterilerek haberleştirilmesi ve kamuoyunda 'Devlet Tiyatroları artık yok' algısı oluşturmaya çalışmak tamamen art niyetli bir zihniyetin ürünüdür.

Devlet Tiyatroları üzerinde sistematik bir şekilde yanlış algı oluşturmaya çalışan bu tarz haberleri ve yapılan açıklamaları şiddetle kınıyoruz ve kamuoyunun takdirine sunuyoruz."

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.