Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 27.04.2018 22:37
  • Son Güncelleme: 27.04.2018 22:37

te son durum nedir? 2018'de Bedelli çıkacak mı? Bedelli askerlik bu yıl çıkar mı?

2018'de çıkacak mı? Bedelli askerlikte son durum nedir? Bedellinin şartları neler? Bedelli fiyatı ne kadar? Bedelli askerliği bekleyen yüzbinlerce kişi bu soruların cevabını merak ediyor. Hükümet tarafından son yapılan açıklamaları haberimizde sizlerle paylaşıyoruz. Milyonlarca asker adayının merakla beklediği konuların başında 'Bedelli Askerlik' geliyor. Bir çok vatandaş hükümetten Bedelli Askerlik açıklaması bekliyordu. Öyle ki bu konu üzerine da oldukça büyük bir yoğun tartışma vardı. Özellikle 'de 24 Haziran Erken Seçim kararının açıklanmasının ardından bedelli askerlik bekleyen asker adaylarınında beklentileri artmıştı. Peki asker adaylarının sosyal medyada gündem oluşturduğu bedelli askerlik ile ilgili son durum nedir?

Bedelli askerlikte son durum nedir? 2018'de Bedelli çıkacak mı? Bedelli askerlik bu yıl çıkar mı?

çıkacak mı? Bedelli askerlikteki son durum nedir? 2018'de bedelli çıkar mı? İşte bu soruların yanıtını merak eden onbinlerce kişi bulunuyor. Bedelli askerlik konusu sürekli olarak gündemdeki yerini koruyor. Binlerce kişi bedelli askerliğin bu yıl çıkıp çıkmayacağını merak ediyor. Çeşitli nedenlerden dolayı bedelli talebi bulunanlar dan da taleplerini dile getiriyor. Bedelli askerlikle ilgili resmi açıklamaları ve son gelişmeleri sayfamızdan takip edebilirsiniz.

'de halihazırda 400 bini aşkın bakaya ve 2.5 milyonu aşkın tecilli genç bulunuyor. Bu durum bedelli bekleyen pek çok kişinin olduğu anlamına geliyor. Bedelli askerlik konusunda hükumet ne kadar soğuk dursa da yıllardır beklenti içinde olanlar için hala sıcaklığını koruyor. 2018 yılının konusu yine bedelli askerlik oldu.

Son verilere göre Türkiye'de halihazırda 3 milyona yakın genç bedelli askerlik hakkında çıkacak yasaları bekliyor. Son dönemde oldukça fazla sesleri yükselen bedelli bekleyenler son çare olarak bedelli askerliğin çıkması için kampanya başlattı. Sosyal medyayı aracı olarak kullan bedelli askerlik bekleyenler sosyal medyada oluşturdukları kampanya ile hükumetin dikkatini çekmeye çalışıyor.

İlk olarak 1987 yılında çıkartılan bedelli askerlik imkanından 18 bin 433 kişi faydalanırken, bu tarihten yaklaşık 5 yıl sonra, 1992 yılında yeniden gündeme gelen bedelli askerlik başvurularından ise 35 bin 111 kişi faydalanmıştı. Son yıllarda bir çok kez gündeme gelen bedelli askerlikte 3. hak hala gelmedi.

2018'DE BEDELLİ ASKERLİK ÇIKACAK MI?
Bedelli askerlik yasasının çıkmasını bekleyen gençler, sosyal medya hesapları üzerinden seslerini duyurmaya çalışıyorlar. Hükümet tarafından belirli aralıklarla bedelli askerlik konusunda açıklamalar geliyor .

BAŞBAKAN'DAN BEDELLİ AÇIKLAMASI
, katıldığı canlı yayında, bedelli askerlik ile ilgili soruya "benim bakış açım müsbet" yanıtını verdi.

Yıldırım bedelli askerlik sorusuna cevaben şunları söyledi:

BEDELLİDE İSTİSMAR OLMAMASI GEREKİR
Orada şöyle bir olmaması gerekir. Bir yandan terörle mücadele veriyoruz, bir yandan bedelli falan. İstismar edilebilecek bir konu gibi görünüyor. Bir yandan toplumdan bir talep geliyor. Biz askerlikte profesyonelliğe geçtik. Vatani görevlerini yapan askerleri biz cepheye hiç göndermedik.

"BUNLARI KONUŞACAĞIZ ANCAK..."
Profesyonel askerliğe geçtiğimiz için dikkate alınması gereken bir şey bu. Benim düşüncem bu. Buradan elde edilecek gelirin de savunma sanayisinin güçlendirilmesinde kullanılması gerekir.

Bunları tabi konuşacağız. Bakış açım müsbet. Ancak bazı soru işaretlerini de ortadan kaldırmamız lazım.

BEDELLİ ASKERLİK YÖNTEMLERİ
Peki kimler bedelli askerlik yapabilir?

1 - Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde ikamet eden, ını doldurmuş erkekler için dönemlik çıkartılan yasalarla sağlanan bedelli askerlik hizmetidir. Bu tür geçici olup ilgili yasanın gerektirdiklerine bağlıdır. İlgili yasanın yürürlüğe girdiği zamanda aranan şartları sağlayanlar bu geçici bedelli askerlik hizmetinden yararlanabilir.

3 SENE YURT DIŞINDA ÇALIŞMA ŞARTI

2- 18 yaşını doldurmuş, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasına rağmen minimum 3 sene yurt dışında çalışmış erkekler 21 gün süreyle bedelli askerlik yaparak vatan borcunu "hizmeti" tamamlayabilirler. Buna kısaca "dahte" denir. "Anlamı dövizle askerlik hizmetine tabi olan erler" şeklindedir.

SON BEDELLİ ASKERLİK
En son yürürlüğe giren bedelli askerlik yasasından, 1 Ocak 2015 tarihinde 28 yaşından gün almış olan ya da 31 Aralık 2014 tarihi itibariyle 27 yaşını doldurmuş olan yaklaşık 600 bin kişiden 160 bini faydalanmıştı. Bedelli askerlik ücreti 18 bin TL olarak belirlenmişti.

kalan karakter 1000

ZİYA  ERDOĞAN ZİYA ERDOĞAN

ARTIK BU İŞ ÇOK SULANDIRILDI BEDELLİ BEKLEYEN BİR BABA OLARAK SAĞ SOLUN LAFIYLA DEĞİL BU İŞLER BAŞBAKANIN EMRİ İLE OLUR BAK BEKLİYORUZ SANKİ ASKERLİK YAPANLAR ÇOK ZAFER KAZANMIŞLARDA KONUŞUYORLAR ÇOĞU YEDİ İŞTİ YATTI DEVLETE KÜLFİYET OLDU ŞİMDİDE VATAN SEVER OLMUŞLAR BU KONUŞANLARIN HİÇ BİRİ VATANSEVERLİKLE İLGİSİ YOK SADECE HÜKÜMETİN OY KAYBETMESİ İÇİN UĞRAŞAN DIŞ GÜÇLERİN MİHRAKLARI SAYIN BAŞBAKANIM LÜTFEN BEDELLİYE BİR AN ÖNCE ÇIKARIN SAYGILAR

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 07.06.2018 13:37
geniş kapsamlı geniş kapsamlı

??Yaş 21 Bedel 1000€ avro?? ??Geniş kapsamlı bedelli askerlik ?? ??söz konusu 5 milyon genç??

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 27.04.2018 23:43
Nuri Nuri

Her tc vatandaşı ve askerlik yapmamış göçmen askerliği yapması gerekir. Ne zaman seçim öncesi bu gündeme gelse tüm fakir fukaranın 2. Sınıf a düşmüş kanaati oluşuyor. Zengin aile çocukları daha teknoloji yetişiyor en azından gitsin ölmekten korkuyorsa geri hizmette kalsın

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır2
cevapla 27.04.2018 23:02
ZİYA  ERDOĞAN ZİYA ERDOĞAN

BEDELLİNİN ÇIKMASI GÖRÜŞÜNDEYİM LÜTFEN HERKES İŞİNE BAKSIN LAF OLSUN DİYE KONUŞMAYIN GEREKİYORSA VE GEREKLİDE BEDELLİ ÇIKMALI HEMDE SEÇİM ÖNCESİ SONRASI MALUM OLUR İNANDIRICI OLMAYABİLİR

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 07.06.2018 13:40

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.