Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 03.04.2018 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 03.04.2018 15:54
ABONE OL

Putin Ankara'da! Tarihi gün...

’nin nükleer serüveninin ilk projesi olan Akkuyu 'nin temeli atılıyor. Tarihi gün saatler kaldı. Temel atama töreni için Putin Ankara'ya geldi.

Putin Ankara'da! Tarihi gün...

Devlet Başkanı Putin, , İran ve Rusya arasında yapulacak kritik toplantı ve sonrasında gerçekleşecek Santlari açılışı için Türkiye'ye geldi. Putin'in uçağı Ankara'ya indi.

Türkiye'nin 60 yıllık nükleer güç santrali hayalinde bugün önemli bir adım atılıyor. Mersin'in Gülnar ilçesi Akkuyu bölgesinde yapımı planlanan Akkuyu Nükler Güç Santrali'nin temeli atılıyor, geri sayım başladı.

Türkiye'nin nükleer serüveninin ilk projesi olan Akkuyu 'nin temeli Cumhurbaşkanı ve Rusya Devlet Başkanı Ankara'dan telekonferansla atılacak. Temel atma töreninin Mersin ayağında ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK), Rusya'nın kamu nükleer şirketi Rosatom ve Akkuyu Nükleer AŞ yetkilileri hazır bulunacak.

4.800 MW'LİK DÖRT REAKTÖR
Türkiye, nükleer santralla ilgili ilk somut adımı, 12 Mayıs 2010'da attı. Rusya ile "Akkuyu Sahasında Nükleer Güç Santralının Tesisine ve İşletimine Dair İşbirliğine İlişkin Anlaşma" imzalandı. Anlaşma kapsamında, aynı yıl Akkuyu Nükleer AŞ kuruldu. Şirket Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan ÇED olumlu kararını, EPDK'dan 49 yıl süreli elektrik üretim lisansını, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'ndan (TAEK) sınırlı çalışma iznini aldı.

60 YIL İŞLETMEDE KALACAK
20 milyar dolara mal olacak santralın maliyetinin tamamı Rusya Federasyonu'na bağlı devlet kurumları tarafından karşılanacak. Santralın 60 yıl işletmede kalması planlanıyor.

35 TÜRK MÜHENDİS ÇALIŞACAK
Türkiye`nin ilk nükleer santral projesi Akkuyu Nükleer Güç Santrali`nde çalışmak üzere Rusya Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi'nde nükleer enerji alanında eğitim gören Türk öğrencilerden 35`i geçtiğimiz haftalarda mezun oldu.