Bugünkü
Takvim

Rum panikledi: Türkler buldu

Kıbrıs Rum medyası, Barbaros Hayrettin Paşa sismik araştırma gemisinin Kıbrıs adası çevresinde yaptığı araştırmalar sonucunda bulduğunu yazdı

  • Güncel
  • 30.10.2017 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 30.10.2017 11:59
ABONE OL
Rum panikledi: Türkler doğalgaz buldu

Kıbrıs Rum medyası, Barbaros Hayrettin Paşa sismik araştırma gemisinin Kıbrıs adası çevresinde yaptığı araştırmalar sonucunda İskenderun Körfezi ile 'nin Karpaz yarımadası arasında yatağı tespit ettiğini, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın yıl sonunda bölgede kazı yapacağını ileri sürdü.

BARBAROS HARİTALANDIRDI
Rum Fileleftheros gazetesi, son yıllarda Kıbrıs çevresindeki Doğu sularında sismik araştırmalar yapan Barbaros Hayrettin Paşa gemisinin ayrıntılı haritalar çıkardığını, sondaj gemisinin doğalgaz bulunduğu tahmin edilen Kapraz yarımadası açıklarına 2018'in ilk aylarında geleceğini yazdı.

Enerji Bakanı Berat Albayrak da bir süre önce Türkiye'nin kendisine ait sondaj gemisiyle Doğu Akdeniz'de sondaj yapacağını açıklamıştı.


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Barbaros Hayrettin Paşa gemisini ziyaret etmişti

KKTC'nin petrol arama sahalarındaki sondaj yetkisi Türk Petrolleri Anonim Ortaklığı'na verilmiş durumda.

"NE KADAR ARARSANIZ O KADAR BULURSUNUZ"
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, "Milli Enerji ve Maden Politikası" kapsamında yaptığı açıklamada, denizlerdeki aramacılık faaliyetlerinin yoğunlaşacağını, ayrıca MTA Oruç Reis sismik gemisinin de çalışmalarına başlayacağını belirtmişti.ARAMA GEMİSİNİN ÖZELLİKLERİ
Daha önce de Akdeniz ve Karadeniz'de sismik araştırmalar yapan Barbaros Hayrettin Paşa sismik araştırma gemisi, denizin 8 kilometre altındaki jeolojik yapıları inceleyebiliyor, iki ve üç boyutlu sismik veri toplayabiliyor. Brüt 4 bin 711 ton ağırlığındaki arama gemisi, yön ve pozisyon tayinini uydu haberleşmesiyle otomatik olarak yapabiliyor. Uzunluğu 84, genişliği 21,6 metre olan gemide bir helikopter pisti bulunuyor.


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, KKTC açıklarındayken Barbaros Hayrettin Paşa gemisini ziyaret etmişti

Ayrıca, buzullarda çalışma özelliğine de sahip gemi, dizel itici gücüyle çalışıyor. Barbaros Hayrettin Paşa, sismik ses kaynağı, yüksek özellikli katalitik çeviricileri, çift gövdesi ve su temizleme sistemleriyle en çevreci gemilerden biri olarak nitelendiriliyor.

kalan karakter 1000

vtnds vtnds

cok sukur,kutlu yuruyuse devam,...

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 30.10.2017 14:07

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.