Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 06.06.2016 19:46
  • Son Güncelleme: 06.06.2016 19:46

'da Kur'an'dan rahatsız oldular

TRT TV'nin hazırladığı sahur programında 'da 30 gün boyunca Kuran-ı Kerim okunacak olması 'ı rahatsız etti. Yunan Dışişleri'ne yakın kaynaklar, 482 yıl boyunca cami olarak kullanılan yapıdaki Kuran-ı Kerim ziyafetini, 'dini eserlere yönelik saygı eksikliğini göstermektedir' şeklinde yorumladı.

Ayasofya'da Kur'an'dan rahatsız oldular

TRT TV Ramazan ayı boyunca'dan 'Bereket Vakti Ayasofya' adlı sahur programını ekranlara getirecek.

Programın ilk konuğu Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez oldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan alınan izinle Ayasofya'da ilk sahuru idrak ettiklerini belirten Görmez, büyük heyecan duyduğunu söyledi.

'KIŞKIRTICI' GÖRDÜLER
Sahur programı 'Bereket Vakti Ayasofya' 'ın ise tepkisini çekti.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'na yakın kaynaklar "Türkdevlet televizyon kanalı TRT'nin program yaparak hergün Ayasofya'da Kur'an okunacağı yönündeki açıklaması, başka bir dönemden gelen bir açıklamaya benziyor" değerlendirmesi yapıldı..

Muhalefetteki Yeni Demokrasi bir açıklama yayınlayarak, ''Bu hareket kışkırtıcı, anlaşılmaz ve dünyanın dört bir yanındaki Ortodokslara karşı saygı eksikliğinin bir göstergesidir; bu da Türkiye'nin Avrupa süreciyle uyuşmamaktadır" denildi.

GÖRMEZ: BÜYÜK HEYECAN DUYDUM
Diyanet İşleri Başkanlığının Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan aldığı izinle Ayasofya'da ilk sahuru idrak ettiklerini dile getiren Görmez, bundan büyük heyecan duyduğunu vurguladı. Görmez, "Burası nice ilim adamları, nice edebiyatçılar, nice büyük insanlar yetiştirmiş bir mekan. Fetih-i mübinden bugüne kadar, bu yüzyılın başına kadar burada secdeyi Rahman'a varmış bütün büyüklerimize bütün ecdadımıza Allah'tan rahmet diliyorum" dedi.

kalan karakter 1000

cemakar cemakar

Korkdukca veya ses tonu titrdeikce onlar sürekli korkutmaya calisirlar. Tabiki Ayasofya cokdan acilmis olmaliydi. Bunun gerceklesmemesi hata ve büyük gaflet. Burasi acildiginda cok seyin degisecegini görecegiz. Bunun acilmasini tehir edenler sorumlulukdan kurtulamazlar. Manen cezasi da olabilir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 07.06.2016 11:35
vefa vefa

ayasofya ibadete de açılmalı, avrupanın anladığı dilden konuşmak lazım.

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır0
cevapla 06.06.2016 23:59
türküm gururluyum türküm gururluyum

rahatsız olmuşlar olsunlar yunanlılar yunastanlılar çok üzüldük burada yaşayıp birde akıl veriyorlar

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır0
cevapla 06.06.2016 23:10
KARTAL KARTAL

İNSALLAH DEVAMLI 5 VAKİT NAMAZ KILINIR AMİNNNNNNNNNNNNN.............................

Aynı Görüşte misiniz?
evet27
hayır2
cevapla 06.06.2016 20:12
memo memo

biran once ibadete acilmali

Aynı Görüşte misiniz?
evet25
hayır2
cevapla 06.06.2016 20:06

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.