Bugünkü
Takvim

Gökten para yağdı

lüler'in üzerine gökten para yağdı! Düşen meteor parçalarını toplayıp gramını 60 dolardan ABD'li, Rus, Alman ve Fransızlar'a sattı. Köylüler kendilerini zengin eden taşlardan daha çok toplamak için fenerlerle gece araması başlattı

ABONE OL
Gökten para yağdı
Bingöl halkı havadan gelen parayı sevdi! Düşen meteor parçalarının değerli olması üzerine bazı vatandaşlar gece aramasına çıktı... Sarıçiçek köyüne 2 Eylül'de meteor düştü. ABD'li, Rus, Alman ve Fransızlar da bu taşların peşine düştü. nın değerli olduğunu duyan köylüler meteor parçalarını bulmak için birbirleriyle yarıştı. Bulanlar gramını 60 dolardan yabancılara sattı. Öyle ki bilim insanları bu taşı köylülerden alabilmek için şu ana kadar 1 milyon TL bıraktı. Göktaşından elde edilen yüksek gelirle tüm borçlarını ödeyen köylülerden bazıları araba, bazıları da ev satın aldı. Arama çalışmalarına hız veren köylüler gece de kırsala çıktı. Akşam karanlığın çökmesinin ardından el feneriyle bölgeye gelen 100'ü aşkın kişi, meteor parçalarının düştüğü bölgede sabahın ilk ışıklarına kadar aramasını sürdürdü. Göktaşının karanlıkta ışık ile temasında daha çok parladığını belirten vatandaşlar, bu yöntemle çok sayıda taş bulduklarını söyledi.

FİYATI AZ BULAN SAKLIYOR
Köy Muhtarı Ahmet Aslan
, gündüz arama çalışmalarında göktaşı bulamayanların gece el feneriyle de taş aramaya başladığını söyledi. Vatandaşların gece gündüz demeden taş aradığını belirten Aslan, şöyle konuştu: "El feneriyle bulmak daha kolay, fener ışığında göktaşı parlıyor. Bu yüzden herkes gece aramaya çıkıyor. Bugüne kadar 7 kilogram kadar taş satılmış, halen köylülerde 20 kilogram kadar taş var. Fiyat konusunda anlaşamadıkları için taşları ellerinde bekletiyorlar. Köye taş almak için gelenler gramına 40-50 dolara fiyat veriyor ancak köylüler daha fazla istiyor. Ama niçin kullanıyorlar bilmiyorum."


Elindeki fenerle taşı inceleyen Metin Ergün göktaşının gece el feneri ışığında daha çok parladığını söyledi.Günlerdir taş arayan köylülerden İsmail Ergün, yarım kilo taş topladı. Ergün, bu taşları satarak, hem borçlarını ödedi hem de araba aldı. Taş aramaya devam eden Ergün, "500 gram taş buldum ve ihtiyaçlarım olduğu için satmaya başladım. Topladığım taşları ilk olarak 15 dolardan Ruslara sattım ve 6 bin TL borcumu ödedim. Bir kısmı da Amerikalılara gramını 50 dolardan sattım kredi borcumu kapattım. Bir kısmı da Almanlara sattım ve 43 bin liraya araba aldım. Göktaşı aramaya devam ediyoruz, taş buldukça çeşitli ihtiyaçlarımızı gidereceğiz. Şu an bütün köylü taş arıyor" ifadelerini kullandı.


kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.