Bugünkü
Takvim

Nobel'e ilk adım

Lise öğrencisi Baran Çimen kanser tedavisi için bir proje hazırladı. Fizikte Nobel Ödülüne İlk Adım Yarışması'nda 'Onur ödülü' kazandı. Çimen'e yurtdışından davet yağdı

ABONE OL
Nobel'e ilk adım
Profesör Aziz Sancar'ın Nobel Kimya Ödülü'nü kazandı! Hemen ardından liseli bir Türk öğrenci de dünya çapında bir başarıya imza attı... Baran Berdan Çimen, kanser tedavisine yönelik hazırladığı proje ile bu yıl 23'üncüsü düzenlenen ve 73 ülkeden 7 binin üzerinde projenin katıldığı Fizikte Nobel Ödülüne İlk Adım Yarışması'nda "Onur Ödülü"ne layık görüldü. Çimen, bilim insanlarıyla ortak çalışmalar yapmak üzere Kasım ayında Polonya Bilimler Akademisi Fizik Enstitüsüne davet edildi. Lise 2'nci sınıfta okuyan genç, Polonya'da bir danışman eşliğinde 20 gün boyunca akademideki laboratuar ve deney çalışmalarına katılacağını söyledi. Çimen ve ekibi "AC ve Darbeli DC Manyetik Alan Uygulanan Kanser Hücrelerinde Ferrofluid Emiliminin Karşılaştırılması" isimli projelerinde sağlıklı hücreleri koruyarak yalnızca kanserli hücreleri yok etmeye yönelik bir çalışma hazırladı.

ÖDÜL MOTİVE ETTİ
Çalışma kapsamında düşük frekanslı ve farklı manyetik alan kullanarak tümörlü bölgedeki kanserli hücrelerin emilimini incelendi. Düşük frekanslı darbeli DC manyetik alan yardımıyla gerçekleşen emiliminin, AC manyetik alana göre çok daha etkili olduğunu gözlemlendi. Bununla kemoterapi ve radyoterapi uygulamalarına alternatif olarak darbeli DC manyetik alan uygulamasının, kanser tedavisinde kullanılabileceği görüldü. Bilim insanı olmak istediğini söyleyen Çimen, "Ödül bizi motive etti. Büyük bir inanç devam edeceğiz" dedi.

Ceyda KARAASLAN

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.