Bugünkü
Takvim

Facia 'geliyorum' demiş

18 işçiye mezar olan 'teki kömür ocağında tamamlandı. ciler, doğal afet değil, zincirleme ihmal sonucu canverdi

ABONE OL
Facia 'geliyorum' demiş
Karaman'ın ilçesinde, geçen yılın 28 Ekim'de meydana gelen maden faciası tüm ülkeyi derinden sarstı. 18 işçinin mahsur kaldığı kömür ocağında işçilerin cansız bedenlerine tam 38 gün sonra ulaşıldı. Hazırlanan nda cilerin ihmal sonucu canverdiği belirlendi. Raporda, çalışanların acil durum ekipmanlarının olmadığı, baskın sonrası gereken enerji ihtiyacının karşılanamadığı anlaşıldı. 2014 yılı imalat haritası ile daha önceki imalat haritalarının çakıştırılmadığı, eski imalatla ilişkilendirilebilecek su patlamalarının olabilecek "rutin" hadiseler olarak değerlendirildiği açıklandı.

KUSUR YÖNETİMDE
Çalışma yapılan kısımla eski imalat arasında güvenli mesafe bırakılmadığı için eski imalatlardan gelen şiddetli suyun ölümlere neden olduğu ifade edildi. Bilirkişi heyetince hazırlanan raporda, kazaya sebep olan su baskınının kesinlikle "doğal afet" olmadığı; Ermenek Cenne Linyit İşletmeleri Başkanı Abdullah Özbey, Has Şekerler Madencilik şirketinin sahibi Saffet Uyar'ın 'asli kusurlu', rödovans anlaşması imzalandığı tarihteki Ermenek Cenne Linyit Kömür İşletmeleri Mesul Müdürü olan Hüseyin Hüsnü Özbey, teknik nezaretçi maden mühendisi Ali Kurt ise 'tali kusurlu' sayıldı.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.