Bugünkü
Takvim

Yerli Angelina

, kanser riskini azaltmak için iki memesinden vazgeçti. Cesur bir örnek de Ankara'dan geldi. 44 yaşındaki , ailesindeki 4 kişi kanser olunca göğüslerini aldırdığını söyledi...

ABONE OL
Yerli Angelina
Oscarlı yıldız (37), annesini nden kaybetti. Bir test yaptırıp kendini izledi. Kansere yakalanma riskinin yüzde 89 oranında olduğu belirlendi. Bu gelişme üzerine Jolie, hiç düşünmeden iki göğsünden vazgeçti. Dünya Angelina'nın kararını tartışırken bir örnek de Türkiye'den geldi. O isim Ankara'da yaşayan 44 yaşındaki 'di. Bel'in ailesinden 4 kişi son 8 yıl içinde kansere yakalandı. Kuzeni 44 yaşında nden öldü. Annesi, ablası ve diğer kuzeni de meme kanseri tedavisi gördü. Diğer 2 ablasında da kitleler çıktı.

'MEMENİN NE ÖNEMİ VAR'
Bu gelişmeler üzerine Bel, hiç düşünmeden 'un kapısını çaldı. Testler yapıldı. Bel'in de kanser olma ihtimali yüksek çıktı. Bunun üzerine göğüsleri alındı. Bel, kararın öyküsünü şöyle anlattı: "Kanserle yaşamayan kanserin ne olduğunu bilemez. Kemoterapiyi düşününce memenin ne önemi var. Bu riskle yaşayamazdım. Bence böyle riski olan herkes aldırmalı."

RİSK YÜZDE 5'E İNDİ
Şengül Bel'in ameliyatını yapan Doktor Gündüz Tunç, şunları söyledi: "Şengül hanımın anne tarafında 4 meme kanseri vakası vardı. Üstelik memesinde tehlikeli kitleler tespit ettik. Kanser olma ihtimali çok yüksekti. BRCA1 genetik kanser testini yaptırmadan hastamız meme boşaltma ameliyatına karar verdi. Kanser riskini yüzde 5'e indirdi. Operasyonda deri ve meme ucu korunarak memenin içi boşaltılıyor. Daha sonra plastik cerrahlar silikon protezler takıyor."

İLAÇLAR VE AĞRILAR...
Doğru bir karar aldığını belirten Bel, "Annem, ablam ve diğer kuzenim kanser olduktan sonra memeleri alındı. Kanser tedavisi gördüler. Sürekli ilaçlar, kemoterapi, radyoterapi, ağrılar, acılar ve psikolojik travma... Kanser olmaktansa yüz kere mememi aldırırım" dedi.

SGK KARŞILIYOR
Özellikle anne tarafından kanser hastası olan kişilerin mutlaka test yaptırması gerekiyor. Zira BRCA1 testi, söz konusu kişinin kansere yakalanma riskini gözler önüne seriyor. Bu testin fiyatı, genetik laboratuarı olan hastanelerde yaklaşık 5 bin TL. Ancak BRCA1 genetik tarama testi SGK tarafından da karşılanıyor.

SAFURE CANTÜRK


kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.