Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 31.03.2013 Gazete
ABONE OL

Zirvede açan ler

10 yıl önce yaşadıkları köylerde bursuyla tanışan minik yürekler, bugünün zirvedeki iş kadınları oldu. Sebahat, Şükriye, Seval ve Havva alkışı haketti...

Zirvede açan kardelenler
Türkiye'de maddi durumu yetersiz kız çocukları için gerçekleştirilen eğitim kampanyalarından biri olan ler Projesi meyvelerini verdi. 10 yıl önce yaşadıkları köylerde Kardelen bursuyla tanışan minik yürekler, zirveye ulaştı. Elazığ'ın Karakoçan Köyü'nden çıkan Sebahat Ucal, İsveç'te sürdürdüğü eğitimini Finlandiya'da yüksek lisansla taçlandırdı.

HAYATLARI DEĞİŞTİ
Şükriye Savcı, İstanbul'da avukat, Havva Yenice özel bir bankanın hukuk bölümünde çalışıyor, ise artık bir endüstri mühendisi... Hepsinin ortak noktası, eğitim alamayan kız çocuklarına destek olmaları. 10 yıl önce başlatılan Kardelenler Projesi'nin ilk bursiyerleri olan genç kızlar, iş hayatında başarılarıyla göz doldurdu. Kardelenler, kendileri gibi maddi imkansızlıklar nedeniyle okuyamayan kız çocuklarına da yardım etmeye başladı.

OKUMUŞ KIZLAR...
Cide ilçesinde lisede okurken Kardelen bursuyla tanışan Seval İnan, bu sayede endüstri mühendisi oldu. "Kendi adaletimi buldum" diyen Havva Yenice ise 'in Kanlıca Köyü'nden Kardelenler'e katılıp avukat oldu. 13 yılda 28 bin kız çocuğa Kardelen bursu sağlandı. Bunarın 15 bini lise, bin 500'ü ise üniversiteyi bitirdi.

Burcu ÇALIK

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.