Bugünkü
Takvim

Ruhsuz adalet

'teki utanç, karara bağlandı. 3 kıza tecavüz eden sapıkların her birine, cezada indirim yapıldı. Gerekçe ise olay kadar ağırdı: Tecavüz çok ama kızların ruh sağlığında hasar az...

ABONE OL
Ruhsuz adalet
Kadına şiddet alnımıza yazıldı. Ancak kadın acıyı aslında çocukken tatmaya başladı. Bebek yaştaki 3 hayatı karartan o olaylardan biri de 2 yıl önce 'te yaşandı. Yaşları 10 ila 14 arasında değişen 3 ilköğretim öğrencisi, tecavüze uğradı. Tecavüz edenler arasında öğretmenden kalorifercisine kadar çok sayıda isim vardı.

SANKİ ONLAR SUÇLU
Olaydan sonra 36 sanık hakkında dava açıldı. Müdür Yardımcısı Fahrettin K. başta olmak üzere, sanıkların çoğu uzun süre "bulunamayınca" Siirt Ağır Ceza Mahkemesi 10 sanığın davasını ayırıp sonuçlandırdı. Mahkeme, sanıkları 7 yıl 6 aydan 30 yıl 20 aya kadar değişen miktarlarda cezaya çarptırdı. Ancak mahkeme cezayı hem en alt sınırdan hesapladı hem de bunu inanılmaz gerekçelere dayandırdı. O gerekçeleri okuyanlar, "Sanki suçlu kızlar" yorumunu yaptı.
İşte tartışma yaratacak 5 gerekçe:

* ALT SINIR:
15 yaşından küçüklere yönelik cinsel istismarı düzenleyen madde, 15 yıla kadar hapsi öngörüyor. Ancak sanıklara önce 8 yıl ceza verildi.

* BİRAZCIK BOZULMUŞ:

Mahkemeye göre, çocukların ruh sağlığı sadece ilk ilişkide bozuldu.

* İYİ HAL
:
Sanıklara "iyi hal" indirimi yapıldı.

* RIZALARI VARMIŞ!:
Çocukların ilişkilerde rızalarının olduğu belirtildi.

* 'ZİNCİRLEME' KAZA:
Mahkemede sanıklar için "zincirleme suç" arttırımı yapıldı. Bu yüzden de ceza azaldı. Ancak mahkeme eylemleri ayrı ayrı tanımlasaydı, sanıkların cezaları 100'lerce yılı bulabilecekti.

ACI TABLO
Sanıkların cezaları şöyle:
* İsmail T: Emniyet Müdürlüğü'nde teknik personeldi. S.T ile 3- 4 kez, H.T. ile 4-5 kez ilişkiye girdi. Toplam 26 yıl ceza aldı.
* Zeki F.: Tuhafiyeciydi. Toplam 30 yıl 20 ay ceza aldı.
* Hammet A: Bir başka tuhafiyeciydi. Mağdur S.T.'ye sayısız kez tecavüz etti. 12 yıl ceza verildi.
* Hasan B: Kızların komşularıydı. S.T. ve kardeşi H.T. ile 4- 5'er kez ilişkisi oldu. Toplam 20 yıl 10 ay ceza aldı.
* Abdülhakim E.: Okul yanındaki marketin sahibiydi. 5 yıl ceza aldı.
* Murat A.: Kızların komşusuydu. İndirimlerden sonra 9 yıl aldı.
* Sinan Ç: Kızların okuduğu okulun kantincisiydi. Mahkeme "basit istismar" dedi, toplam 10 yıl ceza verdi.
* Bekir Z: Kızların kuzeni. O da 'basit istismar'dan 10 yıl ceza aldı.
* Barış E: Seyyar satıcı. Toplam 15 yıl ceza verildi.
* Temel T: İzne gelen asker. S.T. ilişki sayısı veremedi. Cezası 7 yıl 6 ayda kaldı.


ERSAN ATAR


kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.