Bugünkü
Takvim

Mil'li savunma

Deniz Kuvvetleri'ne ait 3 fırkateyn, Doğu Akdeniz'e gidecek. , kara sularının bittiği 12 mil dışında herhangi bir gemiye müdahale ederse devreye girecek...

12 milde eller tetikte
Ortadoğu'da dengeler değişti, gözler 'ye çevrildi. Mavi Marmara'da 9 vatandaşımızı öldüren özür dilemeyince, Türkiye harekete geçti. İlk olarak İsrail'e yönelik 5 maddelik bir yaptırım planı hazırladı. O yaptırımlardan biri de "Doğu Akdeniz'de seyrüsefer serbestisi"ydi. Yani gerektiğinde İsrail Donanması'na ait gemilere müdahele edebilecekti. Bu kapsamda önemli bir adım daha atıldı. Türk Donanması'nın Akdeniz'de görev yapması için Güney Deniz Saha Komutanlığı'nda hazırlıklar başladı. İsrail'e karşı uygulanacak yaptırım kapsamında 3 Türk firkateyn "Vira bismillah" deyip demir aldı. Peki 3 firkateynin görevi ne olacak? İşte bu sorunun tarihi yanıtları: Gemilerimizin "seyrüsefer serbestisi", Ege hava sahasında Yunanistan'a karşı uygulanan politikanın benzeri şeklinde gerçekleşecek.

GEMİLERİ YAKTIK
İsrail, kara sularının bittiği 12 mil dışında herhangi bir gemiye müdahale ederse Türk donanması devreye girecek. Gemilerimiz bu bölgenin dışında bir İsrail gemisiyle karşıya karşıya geldiği anda uzaklaşmak yerine 100 metreye kadar ilerleyecek. Fırkateynlerimiz karşı geminin silah sistemlerini kilitleyecek. Böylece Ege Hava Sahası'nda savaş uçaklarıyla yaşanan "it dalaşlarının" bir benzeri Doğu Akdeniz'de gemiler arasında gerçekleşecek.

SAYICA ÜSTÜNÜZ
Sıcak gelişmeden sonra dikkatler 'nın envanterine çevrildi. 4 değişik sınıfta 17 fırkateyni olan Deniz Kuvvetleri'nin 6 korveti ve 14 adet denizaltısı bulunuyor. Deniz araçları ve personel açısından Türkiye, İsrail'den daha üstün. İsrail'in ise 13 torpido gemisi, 3 denizaltısı, 2 anti denizaltı gemisi ve 3 hava destek gemisi var. Ancak İsrail'in silah sistemleri son teknolojiyle donatılmış. Güdümlü mermilerle donatılan gemiler 120 mil öteden hedef vurabiliyor.


CEYDA KARAASLAN

kalan karakter 1000

cotanak cotanak

savaş kapıda. Allah müslümanın yardımcısıdır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 12.09.2011 14:06
ali açıksöz ali açıksöz

Biz Türkler ALLAH'dan başka hiçbirşeyden korkmayız bunu bütün dünya bilir bilmeyen merak eden varsada ögrenir ALLAHIN izniyle

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır1
cevapla 12.09.2011 12:45
Engin Açıksöz Engin Açıksöz

Vallahi birşeyler yapsın şu deniz kuvvetlerimiz de biz de bir donanmamız varmış yahu diye sevinelim.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır1
cevapla 12.09.2011 10:45
ilker zeyfe ilker zeyfe

teknoloji siin değilse herşey boştur.....

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır1
cevapla 12.09.2011 09:17

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.