Takvim

Bugünkü
Takvim
ABONE OL

Dağların kralı

, Çin sınırındaki 'nın zirvesine çıkarak 8 bin metrenin üzerindeki 6 dağa tırmandı. Bu başarısıyla dünyada ilk 45 dağcı arasına girdi

Dağların kralı
Nepal'de dünyanın en yüksek üçüncü noktası olan doruğuna tırmanmayı başaran ilk Türk dağcı olan , dünyada yüksekliği 8 bin metreyi aşan 14 dağa tırmanarak adını dağcılık tarihine yazdırmak istiyor. 20 Mayıs'ta Kanchenjunga doruğuna 4 kişilik bir ekiple ulaşan 40 yaşındaki dağcı, yanında götürdüğü Türk bayrağını zirvede dalgalandıran ilk Türk dağcı oldu. Daha önce 8 bin metreyi aşan Nepal-Çin sınırındaki Makalu, Dhaulagiri, Cho Oyu ve Everest'in iki ayrı noktasına tırmanan Fındık, 2012'de dünyanın en yüksek ikinci dağı Pakistan'ın Çin sınırındaki K2'ye tırmanış gerçekleştirecek. Bu tırmanışla birlikte Fındık, eriştiği sayı bakımından dünyadaki 45 dağcıdan biri olacak.

BU İŞİN ŞAKASI YOK
Dağcılık tutkusunu anlatan Fındık, 50 gün süren zorlu Kanchenjunga yolculuğunun sonunda zirvede 30 dakika kaldıklarını belirterek " 8 bin metre yükseklikte oksijenin azlığı, eksi 30 derecelerdeki soğuk ve geri dönüşü riske atmamak için bazen zirvede 3-5 dakika kalınır. Ama Kanchenjunga'da 30 dakika kadar kaldık. Verdiği keyif anlatılmaz" dedi. Dağcılık için "Bu işin şakası yok" diyen Fındık, yapmak istediklerini şöyle anlattı: "8 bin'lik dağlara gitmek için belli bir programım var. 6'sını gerçekleştirdim. Önümde 8 tane daha dağ var. Bunları da iyi bir sponsor bulduğum takdirde, 4 yıl gibi bir sürede bitirmeyi planlıyorum. Bunu başarmak, benim için olimpiyat madalyası kazanmakla eş değer. Bu dağcılıkta büyük bir başarı. Bunu tamamladığımda ilk Türk olacağım. dünyada bunu yapan Türk yok."


Recai KÖMÜR