Bugünkü
Takvim

H' hayatlar

Neriman Cahit, Kıbrıs'ın talihsiz kızlarını yazdı. Cahit'in araştırmasına göre 1920 ile 1950 yılları arasında 4 bin Türk kızı lara satıldı

ABONE OL
H'arap hayatlar
Akdeniz'in ortasındaki o ada, konumu nedeniyle yıllarca önemini korudu. Bu nedenle tarih boyunca her türlü kavganın merkezinde Kıbrıs vardı. Adanın inişli çıkışlı hali, insanlarının yaşamlarına da yansıdı. Tıpkı Yeni Aktüel dergisinin bu haftaki sayısında yer alan Türk kızları gibi... İşte edebiyat i Neriman Cahit, lar'a satılan o kızların izini sürdü.

EVDEN GENELEVE!
Araplar'a satılan kızları araştırmak isteyen Cahit, bu uğurda 'e kadar gitti. Kıbrıslı kızları ve torunlarını buldu. Onların hikayelerini de "Araplara Satılan Kızlarımız" adlı bir kitapta topladı. Cahit'in araştırmasına göre 1920-1950 yılları arasında 4 bin Türk kızı Araplar'a satılmıştı. Öyle ki bu iş için Kıbrıs'ta "komisyoncu evleri" açılmıştı. Simsarlar, ev ev dolaşarak sarışın, renkli gözlü kızları tespit ediyordu. Fakirlik içindeki anneler babalar çaresizce kızlarını Araplar'a satıyordu. Kızlara talip olan Arap erkekleri ise kendilerini zengin ve kariyer sahibi kişiler olarak tanıtıyordu. Ancak gerçek çok farklıydı.

Bilmedikleri topraklara göç eden kızlar, kumalar ve çocuklu kocalarla karşılaşıyordu. Bu kızların bir kısmı da kocaları tarafından geneleve satılıyordu. Bu acı gerçekleri yazdığı kitapla gün yüzüne çıkaran Neriman Cahit, bir görevi yerine getirdiğini söyledi. Cahit, "Bu kızları yazmak benim borcumdu. Onlar, büyük acılar çekmişler ve hala çekiyorlar. Ve Kıbrıslılar onları unutmayı tercih etmiş. Ben bu kitapla onları hatırlattım" dedi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.