Türk Cami Mimarisinde Bir İlk...

Afyonkarahisar'da geçtiğimiz günlerde Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu tarafından temeli atılan Afyon Kocatepe Üniversitesi Camii, cami üzerinden tek ve bütün olarak göğe yükselen minaresi ile Türkiye'de bir ilk olacak...

Türk Cami Mimarisinde Bir İlk...
Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu tarafından, geçtiğimiz günlerde temeli atılan Afyon Kocatepe Üniversitesi Camii, cami üzerinden tek ve bütün olarak göğe yükselen minaresi ile Türkiye’de bir ilk olacak.
Türk Cami Mimarisinde Bir İlk...
Üniversite Camii hakkında yazılı açıklama yapan, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanı ve projenin mühendisi M. Kutay Yıldırım, ufuklara ezan sesini yaymak için ilk minarelerin camilerin yanlarında değil, ilk mescitlerin, minarelerin yanlarında inşa edildiğini söyledi.
Türk Cami Mimarisinde Bir İlk...
Yıldırım, bu anlayıştan yola çıkarak tasarlanan projenin ana unsurunu namaza çağrı anlamıyla yüklü, cami üzerinden tek ve bütün olarak göğe yükselen minarenin oluşturduğunu bildirdi.
Türk Cami Mimarisinde Bir İlk...

"MİNARE, ELİF’İN SEMA BOŞLUĞUNA UZANAN BİR GÜZELLİK ÇİZGİSİ"

Yıldırım, Üniversite Camii mimarisinin kubbe üzerinden yükselmesinin, tasarımın ana temasını oluşturduğunu kaydetti. Yıldırım, minarenin konumu itibariyle, tek Allah (C.C) inancını simgeleyen ve Allah (C.C) yazısındaki Elif’in sema boşluğuna uzanan bir güzellik çizgisi tasavvuruyla tasarımının yapıldığını belirtti.

Türk Cami Mimarisinde Bir İlk...
Minare kelimesinin (menara) ‘nur yeri ve ışık yeri’ anlamından yola çıkılarak, minarenin özel gece aydınlatması ile nur ve ışık saçtığı algısını vermesinin ana gayeleri olduğunu aktaran Yıldırım, şunları söyledi:
DİĞER GALERİLER