Öksürük nasıl geçer? İşte öksürüğü kesecek doğal besinler...

Geçmeyen öksürüğünüz mü var? Özellikle kış aylarında karşılaştığımız öksürük için harika doğal tedavi yöntemleri var. 'Turp gibi olmak' deyimini duymayan yoktur sanıyoruz. Peki büyüklerimiz neden 'turp gibi' demiş. Öksürüğünüzü geçirecek doğal yöntemler arasında ilk sırada turp geliyor. İşte inatçı öksürüğünüze iyi gelecek olan ve evde hazırlayabileceğiniz doğal tedavi yöntemleri...

Genellikle balığın yanında sevilerek yenilen bu sebze garnitür olarak ya da salatanın içinde tüketiliyor; bu sayede antioksidan ihtiyacı karşılanabiliyor. Beslenme ve Diyet Bölümü'nden Diyetisyen Buşra Mutlu, turpun faydaları hakkında bilgi verdi.

KARACİĞER VE MİDEYİ TEMİZLER

Çoğu kişi turp sebzesini sadece balıkla birlikte tüketmektedir. Oysa turp sadece balıkla değil, farklı yiyeceklerle, salataların içinde tüketilmesi gereken bir besindir. Karaciğer ve mideyi temizlemeye yardım eden kırmızı turp, yüksek lif oranı ile bilinmektedir. Son dönemlerde sebze reyonlarında yerini alan alabaş cinsi turp da yüksek lif içeriği ve doyurucu özelliği ile sıkça tercih edilmektedir.

GAZ ŞİKAYETİNE DİKKAT

Ancak turp içerdiği kükürtlü bileşikler sebebi ile gastrit, ülser, chron, ülseratif kolit vb. şikayetleri olan kişilerde ishal, gaz şikayeti, kramp komplikasyonlarını artırıcı faktörü unutulmamalı; beslenme uzmanı kontrolünde porsiyon miktarı belirlenerek tüketilmelidir.

SİYAH TURP VE BRONŞİTE ETKİSİ

Bronşit ve öksürük gibi rahatsızlıklara siyah turpun etkisi çok büyüktür. Akşamdan turpun içini oyarak ve oyulan kısma bir miktar bal dökülerek bekletildiğinde; sabah saatlerinde turp suyu ve bal karışımı içildiğinde doğal bir öksürük şurubu yapılmış olur.

HER DERDE DEVA: ALABAŞ

Alabaş olarak bilinen beyaz turpun ağrı giderici etkisi vardır; beyaz turp özellikle romatizma kaynaklı ağrıların azalmasına yardımcı olur. Beyaz turp, sinir, stres azaltıcıdır; bu problemleri kan basıncını düzenleme etkisi sayesinde azaltmaktadır.

DİĞER GALERİLER