Müsaitseniz evinize sanat eserini görmeye geleceğiz

İstanbullu ve Münihli sanatçıların buluştuğu art.homes projesi kapsamında, iki kentten sanatçılar eşleştirilerek Beyoğlu'ndaki evlere yerleşti. Sanatçıların evlerde ürettikleri mekâna özel çalışmalar yarından itibaren görülebilecek.

İstanbul ve Almanya'nın Münih kenti, sanatta birleşti. 'art.homes-İstanbul (2010)-Münih (2011) Şehirlerarası Sanatçılar Projesi' kapsamında iki kentten sanatçılar birlikte işler üretti. Proje çerçevesinde, 10 Münihli sanatçı uzun bir hazırlık sürecinden sonra 10 İstanbullu sanatçıyla eşleştirildi. İkililer, 22 Ekim'de, Beyoğlu'ndaki 10 daireye yerleştirildi.

Genç sanatçılar o günden bu yana evlerde birlikte yaşadı ve birlikte sanat eserleri üretti. Evlerde ortaya çıkan çalışmalar yarından itibaren görülebilecek. Sanatçıların eski çalışmalarından oluşan bir karma sergi Beyoğlu Sanat Galerisi'nde bir süre önce açıldı. Evlerdeki sergiler, 11 Kasım'a kadar 14.00 ile 19.00 saatleri arasında ziyaretçilere açık. 6 Kasım'da ise sergiler saat 14.00 ile gece 02.00 arası ziyaret edilebilir.

Projenin küratörü, Münih Belediyesi'nin sanat ve kültür işlerinden sorumlu departmanında çalışan Mehmet Dayı, projenin çıkışını ise şöyle anlatıyor: "2009'da İstanbul'daki bir karma sergide yer alan altı Münihli sanatçının çalışmaları dikkatimi çekti. Bu isimler tanıdığım sanatçılardı. Onlar için serginin pek yeterli olmadığını gördüm. Nasıl bir çalışma yaparak genç sanatçıları kendi sınırları dışına taşıyabilirim diye düşündüm."


Projeye katılan sanatçıların en genci 22, en büyüğü ise 38 yaşında. Hepsi, İstanbul ve Münih için ayrı ayrı oluşturulan bir jüri tarafından seçilmiş. Seçimdeki kıstas sanatçıların İstanbul'da ve Münih'te yaşıyor ve çalışıyor olmaları olmuş. Proje kapsamında kimlerin hangi evde bir arada çalışacağına Mehmet Dayı karar vermiş. Dayı, "Belli bir kuralı yoktu. Çalışma stillerine elbette baktım ama beni daha çok iç dünyaları ilgilendirdi" diyor.

DİĞER GALERİLER