Avrupai defile' anlayışı tamamen taklitçilik

Cemil İpekçi’nin Mardin’deki Kasımiye Medresesi’nde düzenlediği ‘Bir Doğu Masalı Dört Mevsim’ isimli defile, son yılların en çok konuşulan defilelerinden biri oldu. Mankenlerin Türkçe, Kürtçe ve Arapça şarkılar eşliğinde sahneye çıktığı; teknolojinin sonuna kadar kullanıldığı bu defilenin mimarı; koreograf Yasin Soy’du. 14 yıldır başta birçok ünlü tasarımcının defilelerinin koreografisini hazırlayan Soy ile meslek hayatını konuştuk...


MANKENLİK DE YAPTIM
* Koreograf olmak için özel bir eğitim aldınız mı?
Koreograf olmak isteyenlerin eğitim alabileceği bir okul ne yazık ki yok. Alaylıyız biz! Ben meslek lisesinin torna tesviye bölümü mezunuyum.

* Moda ile ilgilenmeye nasıl başladınız peki?
Lise sonrası Ankara’da Atilla Saral’ın açtığı mankenlik kursuna devam ettim. Kursta mankenlik, podyum, koreografi derslerimiz vardı. Hatta kurstan sonra iki ay da mankenlik yaptım. Ama bu sürede, mankenliğin bana uygun olmadığını, erkek mankenlerin kariyer şanslarının çok kısıtlı olduğunu gördüm.

KENDİMİ GELİŞTİRDİM
* Kendinizi koreografi konusunda nasıl geliştirdiniz?
Aslında şu anda bu kadar başarılı olmamda, lise eğitimimin etkisi var. Resim çizmeyi, hesap yapmayı, elektronik cihazları kullanmayı lisede öğrendim. Sonra da bu işi yapanları gözlemleyerek, araştırarak, yurt dışındaki defileleri takip ederek kendimi geliştirdim.

* Cemil İpekçi için yaptığınız son defile büyük dikkat çekti...
Cemil İpekçi bu çalışmamla ilgili “Bu defile bir milattır!” dedi. Böyle önemli bir kişinin koregrafimi bu şekilde yorumlaması beni çok heyecanlandırdı. Ben yıllardır bütün çalışmalarımda alışılmadık ve teknolojiyle bütünleşen şeyler yaptım.


DİĞER GALERİLER