Tek tek açıkladı! Maskeyi buzlukta bekletip takınca bakın neler oluyor

Adana, Antalya gibi yerlerde maskeyi buzluğa ya da buzdolabına koyanlar, ıslatarak takanlar var. Serinlemek için yapılan bu tür müdahalelerin maskelerin etkinliğini azalttığını, mikroorganizma ve bakterilerin kolay yerleşmesine ortam sağladığını söyleyen Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof.Dr. Yeşim Taşova, önemli uyarılarda bulundu.

Geçen hafta Basra alçak basıncının etkisi ile birçok kentte rekor sıcaklıklar yaşandı. Sıcaktan bunalan vatandaşlar da serinlemek için birçok yol denedi.

Pandemi süreciyle de birlikte maske takmak zorunda olan vatandaşların maskelerini ıslatarak hatta buzdolabında bekleterek kullandığı duyumunu aldığını belirten Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof.Dr. Yeşim Taşova, ıslak maskenin kullanılmaması gerektiğini açıkladı.

Bu tür kullanımlarda maskenin etkinliğinin azaldığını vurgulayan Prof.Dr. Yeşim Taşova, "Buzluğa da koyuyorlar, keşke işe yarıyor olsa.

Şimdiki bilgilerimizin ışığında ıslak ortam her zaman mikroorganizmaların, bakterilerin kolay yerleşip bizi enfekte edebileceği bir yerdir. Biz bu tür kullanımları tasvip etmiyoruz" diye konuştu.

Yere atılan maskeler büyük tehdit oluşturuyor
Yere atılan maskelerin ise çevre sağlığı açısından tehdit oluşturduğunu dile getiren Prof.Dr. Taşova, şöyle konuştu:

DİĞER GALERİLER