Görünüşü hoş faydası çok! Yeni furya ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir nerede yetişir suyunun faydaları nelerdir

Ejder meyvesi nedir nerede yetişir suyunun faydaları nelerdir

Tropikal meyvelerle yeni yeni tanışıyoruz. Bu furyaya şimdi de ejder meyvesi eklendi. 30 Ağustos Zafer Bayramı resepsiyonunda ejder meyveli smoothienin konuklara ikram olarak sunulmasının ardından, daha çok merak edilmeye başlayan ejder meyvesi diğer adıyla pitaya, aslında artık bizlere çok uzak bir meyve değil. Ejderha meyvesinin tarladan çıkış fiyatı 30 lira, tanesi ise 15 lira. Üreticiler ise talebe yetişmekte zorlanıyorlar.Peki ejder meyvesi nedir, faydaları nelerdir? İşte o çok konuşulan meyve...

Ejder meyvesi nedir nerede yetişir suyunun faydaları nelerdir

FAYDALARI ÇOK MALİYETİ DE!

Mersinli üretici Mehmet Tanrıverdi, ilk ejder meyvesi üreticilerinden biri. Sera maliyetlerinin yüksek olduğunu söyleyen Mersinli üretici Mehmet Tanrıverdi " Sera maliyeti yüksek bir meyve. Meyvede şu an pazar sıkıntısı yaşıyoruz. Bu meyve dünyada çok popüler. Rusya'dan, Dubai'den çok sayıda talep var. Bu talepleri karşılamakta zorluk yaşıyoruz" dedi.

Ayrıca diğer bölgelerde de yavaş yavaş üretilmeye başlandığını belirten Tanrıverdi, "Tropikal bir meyve olduğundan serada yetişiyor. Maliyeti de yüksek. Birçok derde de deva. İnsülin hastalarından, kanser hastalarına bir çok hasta bu ürünü sipariş ediyor. Ayırca vatandaşın kafasında bir ürün oluşturmak gerekirse bu meyve kiviye benziyor." ifadelerini kullandı.

Ejder meyvesi nedir nerede yetişir suyunun faydaları nelerdir

Antalya'nın Kumluca ilçesinde seracılık yapan Bilal Bayram, geçen yıl sebzelerini söküp, yerine diktiği 'ejder meyvesi' olarak bilinen pitayadan ilk hasadı aldı. Bayram, "Talebi yüksek bir meyve. Küçükleri 5, 7, 8, büyüklerini 15 TL'ye sattık. Fiyatlardan çok memnunuz" dedi.

Ejder meyvesi nedir nerede yetişir suyunun faydaları nelerdir

Bilal Bayram, 1 yıl önce serasındaki domates, biber, patlıcan ve salatalıkları sökerek, yerine ejder meyvesi dikti. Bayram'ın 1,5 dönümlük serasındaki 1000 pitaya, meyve vermeye başladı. Yaklaşık 1 ay önce ilk meyveleri toplayan Bayram, tanesinin 10 ile 15 lira arasında alıcı bulduğunu söyledi.

Bilal Bayram, "Domates, biber, patlıcan gibi sebze türevlerinin üretim maliyeti yüksek olmaya başladı. Alternatif ürün arayışına girdik. Bu Uzak Doğu bitkisinin yurdumuzdaki seralarda yetiştirebildiğini fark ettik. Ülkemizin değişik bölgelerinde deneme amacıyla üretimler yapılmış. Onlardan da bilgi aldık. Geçen yıl temmuz ayında bu serayı tesis ettik. Ejder meyvesini diktikten 1 yıl sonra ilk meyvelerimizi hasat ettik. İlk meyvelerimizi Antalya Hali'nde, otellerde ve değişik yerlerde sattık. Talebi yüksek bir meyve. Küçükleri 5, 7, 8, büyüklerini 15 TL'ye sattık. Fiyatlardan çok memnunuz" dedi.

Ejder meyvesi nedir nerede yetişir suyunun faydaları nelerdir

'DİĞER ÜRÜNLERDEN DAHA FAZLA KAZANIYORUZ'
Diğer örtü altı sebze ürünlerinde maliyetlerin çok yüksek olduğunu, bu yüzden kazançlarının düşük olduğunu aktaran Bilal Bayram, "Bu meyvede işçilik maliyetimiz çok düşük. Gübreleme, sulama maliyeti çok düşük olduğu için diğer ürünlerden daha fazla kazanıyoruz. Bitkimiz kimyevi gübrelere çok da ihtiyacı olmayan bir bitki. Hayvansal ve solucan gübresi gibi organik gübrelerle ara ara gübreleme yapıyoruz. Çok sık gübreleme yapmıyoruz. Aşırı suyu sevmiyor. Aşırı sulandığı zaman meyve kalitesi düşüyor. Aroması bozulabiliyor. Şeker oranı düşebiliyor" diye konuştu.

DİĞER GALERİLER