Yarın seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz?

MAK Araştırma şirketi, 15-19 Kasım tarihleri arasında 'Türkiye Gündem Araştırması' adıyla 30 büyükşehir ve 20 ilde 5400 kişi ile yüz yüze görüşerek nabız ölçtü.

Buna göre 'Yarın seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz?' sorusuna verilen yanıtlarda kararsızların matematiksel dağılımının sonunda AK Parti 50,82, CHP 24,62, MHP 14,45, HDP 7,15 oy aldı. Ayrıca dört ayda peş peşe yapılan araştırmalarla karşılaştırıldığında HDP'nin yüzde 10'luk baraja net olarak takıldığı anlaşıldı.

'ABD seçimlerinin kazanan Trump konusunda ne düşünüyorsunuz?' sorusuna Türkiye genelinde her siyasi parti tabanından insanlar neredeyse bir birine yakın cevaplarla ABD'de yapılan seçimin sonunda kazanan TRUMP ile çok şeyin değişmeyeceğini, her halukarda ABD'nin mazlum ve mağdurları ezmeye devam edeceğini ifade etti. Bu değerlendirmeler son zamanlarda ülkemizde iyice yükselen ABD karşıtlığı ve ABD ye güvensizliği de gösterdi.

'Size göre Türkiye Avrupa Birliği'ne girme yolunda çabasını sürdürmeli mi?' diye sorulduğunda insanlar ABD ve NATO konusunda gördüğü güvensizliğin aynısını AB karşısında da gösteriyor. Türkiye'yi bahanelerle oyalayan AB'nin özellikle son yıllarda yaşadığı kendi iç problemleri Türk insanının AB'den daha da uzaklaşması algısına neden oldu. Ortaya çıkan sonuca göre Türkiye'nin yöne Avrupa'ya karşı olsa bile AB karşısında dik duruşun gerekliliğine inancı gösteriyor. Vatandaş AB'ye güvenmiyor.

'Hükümetin MHP ile başkanlık ve anayasa konusunda diyaloğunu destekliyor musunuz?' sorusunda destek verenler AK Parti ve MHP'nin toplam seçmen oranını gösterirken bu sürece her iki parti tabanının tam destek verdiği görülüyor. Bilindiği üzere diyalog sürecini Bahçeli başlatmıştı.

DİĞER GALERİLER