Türkiye'nin üçüncü büyük camisi

Kahramanmaraş'ta hayırseverlerin desteğiyle 18 yılda 500 ustanın alın teri dökerek yaptığı ve 5 yıl önce ibadete açılan Abdulhamithan Camisi, düzenlenen etkinlikler ve programlarla kentte adeta sosyal hayatın merkezi geline geldi.

Özgün mimarisiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da dikkatini çeken Abdülhamithan Camisi, 46 metre yüksekliğindeki kubbesi, 81 metre yüksekliğindeki 4 minaresi ve 46 bin metrekare kapalı alanıyla Adana'daki Sabancı ve Ankara'daki Kocatepe camilerinden sonra Türkiye'nin üçüncü büyük camisi olma özelliğini taşıyor.

İstanbul'daki Çamlıca Camisi'ne de ilham kaynağı olan, 18 yılda 500 ustanın alın teri döktüğü ve hat işlemesi de bin 800 günde tamamlanan cami, 2011'de Regaip Kandili'nde ibadete açıldı. Külliye şeklinde inşa edilen cami, farklı imkanlarıyla sadece ibadet için değil düzenlenen sosyal programlarla vatandaşların sıkça ziyaret ettiği bir mekan oldu.

Abdulhamithan Camisi Vakfı Başkanı Ömer Faruk Şirikçi, yaptığı açıklamada, caminin şehrin sosyal hayatında bir yer tutmasını istediklerini söyledi.

Caminin yalnızca ibadethane olarak kullanılmasından ziyade sosyal hayatın tam ortasında bir yerde durmasını arzuladıklarını dile getiren Şirikçi, "İnşaatını daha yeni yeni bitiriyoruz.

DİĞER GALERİLER