Sınırın "Fırtına" bekçileri

1'inci Ana Bakım Merkezi Komutanlığı, yerli imkanlarla ürettiği Fırtına obüsleriyle düşmana korku salıyor.

Arifiye ilçesinde 1973 yılında faaliyete geçen komutanlık, T-155 kundağı motorlu Fırtına Obüsü, Poyraz mühimmat aracı imalatını, Leopard 1 tanklarının iyileştirmesini, zırhlı araçların motor, transmisyon, hız azaltan ve tali komple malzemelerinin, klasik optik sistemler ve tırtıllı araçlarda kullanılan palet sisteminin imalat ve yenileştirmesini, Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacı yedek parçaların imalatını gerçekleştiriyor.

Türk mühendisleri ve işçisi tarafından çalışmalarına 1995 yılında başlanan, 2000 yılında ilk örneği imal edilen Fırtına obüsleri, manevra kabiliyetleri ve yüksek teknolojik özellikleriyle göz dolduruyor.

1'inci Ana Bakım Merkezi Komutanı Bakım Albay Erturul Akkaya, gazetecilere yaptığı açıklamada, komutanlığın birçok atölye, açık ve kapalı depolama birimleri, son teknoloji ürünü donanımı ve bilgi birikimiyle ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan merkez haline geldiğini söyledi.

Merkezin 1973'te faaliyete geçtiğini anlatan Akkaya, T-155 kundağı motorlu Fırtına obüsleri ve Poyraz mühimmat araçlarını ürettiklerini kaydetti.

DİĞER GALERİLER