İstanbul-Bursa-İzmir Otoyol Projesi tam gaz

İstanbul-Bursa-İzmir Otoyol Projesi tam gaz

Bursa Valisi Münir Karaloğlu, milletvekili Mustafa Öztürk ve gazetecilerle birlikte Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu'nda incelemelerde bulundu. Bölge Müdürlüğü binasında Vali Karaloğlu'na brifing veren Karayolları Kamu Özel Sektör Ortaklığı Bölge Müdürü İsmail Kartal'ın verdiği bilgiye göre, 384 kilometre otoyol ve 49 kilometre bağlantı yolu olmak üzere toplam 433 kilometre uzunluğundaki otoyol projesi, tüm hızıyla devam ediyor.

İstanbul-Bursa-İzmir Otoyol Projesi tam gaz

GÜNLÜK 4 MİLYON DOLAR HARCANIYOR

Toplam 10 milyar dolarlık projenin 50 ülkenin yıllık bütçesinden daha büyük olduğuna dikkat çeken Kartal, projeye günlük 4 milyon dolar harcandığının altını çizdi. İsmail Kartal'ın verdiği bilgiye göre, birinci aşamada, Asma Köprü Güney Şantiyesindeki kuru havuzda kule keson temelleri inşa edildi. Nihai konumlarına yerleştirilen kule temellerinde, kule ankraj kaidesi ve bağ kirişi imalat çalışmaları tamamlandı. 08 Temmuz 2014 tarihinde asma köprü çelik kule blokları montajına başlanılmış olup montaj çalışmalarında deniz seviyesinden itibaren 80 metreye ulaşıldı. Ayrıca Asma Köprü tabliye, ana kablo çelik imalat ile özel köprü elemanları imalat çalışmaları iş programına uygun olarak devam ediyor.

İstanbul-Bursa-İzmir Otoyol Projesi tam gaz

SAMANLI TÜNELİNDE TÜNEL KEMER BETONU ÇALIŞMASI YÜZDE 94 SEVİYESİNDE

Samanlı Tünelinde her iki tüpte de kazı çalışmaları tamamlandı, tünel kemer betonu çalışmalarında yüzde 94 seviyesine ulaşılmıştır. Selçukgazi Tünelinde, giriş ve çıkış portallerindeki kazık imalatları tamamlanarak, tünel kazı çalışmalarına başlanıldı, 22 metre ilerleme sağlandı. Belkahve Tünelinde, giriş ve çıkış bölgesinde 4 aynada tünel kazı çalışmaları devam ediyor, toplamda 860 metre ilerleme sağlandı.

İstanbul-Bursa-İzmir Otoyol Projesi tam gaz

Kuzey ve Güney Yaklaşım Viyadüklerinde, 253 metre uzunluğundaki Kuzey Yaklaşım Viyadüğü başlık kirişi seviyesinde tamamlandı, bin 380 metre uzunluğundaki Güney Yaklaşım Viyadüğünde ise elevasyon ve tabliye montaj çalışmaları devam ediyor. Betonarme Viyadüklerde, Gebze-Bursa Kesiminde 12 adet, Kemalpaşa Ayrımı-İzmir kesiminde ise 2 adet olmak üzere toplam 14 adet Viyadükte çalışmalar hızla ilerliyor. Gebze-Orhangazi-Bursa kesiminde ve Kemalpaşa Ayrımı-İzmir Kesiminde toprak işleri, büyük ve küçük sanat yapıları imalat çalışmaları sürdürülüyor. Muhtelif kilometrelerde toprakarme çalışmaları devam ediyor.

İstanbul-Bursa-İzmir Otoyol Projesi tam gaz

ASMA KÖPRÜ 2015'DE BİTECEK

7 yıl olarak açıklanan Gebze Orhangazi İzmir Otoyolu Projesinin yapım sürecinde 2015 yılı sonu itibariyle, İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü, Gebze Gemlik Kesimi ve Kemalpaşa Ayrımı İzmir Kesimindeki yapım çalışmalarının tamamlanması hedefleniyor. Selçukgazi Tüneli'nde yaşanabilecek zorluklar nedeniyle proje, 2016 yılına uzayabilecek. Ancak 2016 yılının ilk 6 ayına kadar tamamının gerçekleşmesi bekleniyor.

DİĞER GALERİLER