İskele kaldırıldı 'Başkanlık Sarayı' ortaya çıktı

Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisinde inşa edilen ve halk arasında 'Başkanlık Sarayı' diye anılan başbakanlık yerleşkesinin yapımı eylül ayı sonunda tamamlanıyor. (Kaynak: Vatan)

Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisinde yapımı devam eden 'Başkanlık Sarayı’nın yüzde 90’lık kısmı tamamlandı. Eylül ayı sonunda bitmesi planlanan kampüsün yapımı, Kalkınma Bakanlığı bütçesinde yer alan Yatırımları Hızlandırma Ödeneği’nden karşılandı. Üç bloktan oluşacak olan yerleşke yaklaşık 150 bin metrekarelik alana yayılacak. Yerleşkede bir helikopter pisti de yer alacak.
TOKİ’nin 2012 yılında ilk kazmayı vurduğu bina yüksek güvenlikli inşa edildi. Üç kat olarak inşa edilen binada odaların yüksekliği ise 4-5 metre. Projesini TOKİ’nin yürüttüğü bina, Selçuklu mimarisi ağırlıklı inşa edildi. Son teknolojinin kullanıldığı binada beyaz ve krem tonlarında doğal yerel taşlar kullanıldı.
Altında Pentagon modeli Harekat Merkezi’nin yer aldığı kampus, yüksek güvenlik açısından tüm özellikleri taşıyor. Doğal afetlerde kriz merkezi, kimyasal, biyolojik, nükleer ve siber saldırılarda Hükümet Harekat Merkezi olarak kullanılacak yapı bomba, füze gibi balistik silahlara, kimyasal ve nükleer saldırılara karşı korunaklı. Uydu dahil her türlü haberleşme olanağına, kriptolu telefonlara sahip olan yapının duvarlarında her türlü dinlemeye ve takibe karşı ses ve elektromanyetik yalıtım yapıldı. Harekât Merkezi çelik destekli özel betondan yapıldı.
Güneş enerjisi Kampuste Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER), cami, kreş, matbaa, lojman gibi yapılar da bulunuyor. Kampus Ankara’nın her tarafından görülüyor. Ana başbakanlık binasının yanında arşiv, kapalı otopark ve diğer birimler için de iki ayrı yapı bulunuyor. Binaların çoğu bölümünün aydınlatması güneş enerjisiyle sağlanacak. Bina faaliyete geçtikten sonra atık sular da değerlendirilecek. Biriktirilen yağmur suları çimlerin ve yeşil alanların sulanmasında kullanılacak. Binaya kurulan vantilasyon sistemi içeriye özel bir havalandırma sağlayacak.
DİĞER GALERİLER