HSYK'nın yeni üyeleri

Halk oylamasıyla kabul edilen anayasa değişikliği çerçevesinde Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na (HSYK) seçilen yeni üyelerin, birbirinden farklı kariyer geçmişleri bulunuyor.

Alınan bilgiye göre, adli ve idari yargıdaki yaklaşık 12 bin hakim ve savcının oylarıyla HSYK'ya seçilen yeni üyelerin çoğunluğunu hukuk fakültesi mezunları oluştururken, aralarında siyasal bilgiler ile iktisadi ve idari bilimler fakültelerinden mezunların yanı sıra güzel sanatlarla ilgilenen üyeler de yer alıyor.

HSYK'nın yeni üyelerinden bazılarının özgeçmişleri şöyle:

 

 

''Yargıtay 12. Hukuk Dairesi Üyesi Zeynep Nilgün Hacımahmutoğlu: 1953 yılında Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde doğdu. Ankara Kurtuluş Lisesi'ni bitirdikten sonra 1976'da Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Ankara hakim adayı olarak mesleğe başlayan Hacımahmutoğlu, Hakkari, Mucur, Kırşehir, Muş, Merzifon, Edirne hakimliği ve Yargıtay Tetkik Hakimliği görevlerinde bulundu. 2004 yılında Yargıtay üyeliğine seçilen Hacımahmutoğlu, Yargıtay 12. Hukuk Dairesi görevini sürdürüyordu.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi Üyesi Ahmet Karayiğit: 1952 tarihinde Hatay'ın Dörtyol ilçesinde doğdu. Osmaniye Lisesi'ni bitiren Karayiğit, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1977'de mezun oldu. İskenderun Hakim Adayı olarak göreve başladı. Pervari, Ardahan, Çamlıhemşin, Şebinkarahisar Cumhuriyet Savcılığı, Vezirköprü, Çanakkale, Gaziantep ve Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı görevlerinde bulundu. 15 Nisan 2007'de Yargıtay üyeliğine seçilen Karayiğit, Yargıtay 3. Ceza Dairesi Üyeliği görevini sürdürürken HSYK üyeliğine seçildi. Karayiğit, evli ve 2 çocuk babası.

 

Yargıtay 7. Hukuk Dairesi Üyesi Ulvi Yüksel: 17 Mayıs 1959'da Samsun'un Terme ilçesinde doğdu. Karaman Lisesi'ni bitiren Yüksel, 1981'de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Mesleğe Ankara hakim adayı olarak başlayan Yüksel, Tarsus, Silopi ve Almus Cumhuriyet Savcılığı, Adalet Bakanlığı İdari ve Mali İşler Dairesi Tetkik Hakimliği ve Ankara Hakimliği görevlerinde bulundu. 25 Temmuz 2005'te Yargıtay üyeliğine seçilen Yüksel, Yargıtay 7. Hukuk Dairesi üyeliğini sürdürürken HSYK üyeliğine seçildi. Yüksel, evli ve 2 çocuk babası.

Danıştay Üyesi Ziya Özcan: 1961 tarihinde Of'ta doğdu. 1977 yılında Trabzon Lisesini bitirdikten sonra Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve idari Bilimler Fakültesinden mezun oldu. 1983 yılında başladığı idari yargı hakim adaylığından sonra Kayseri Vergi Mahkemesi, Samsun İdare Mahkemesi ve Ankara İdare Mahkemesi Üyeliği görevlerinde bulundu, 1999 yılında Ankara İdare Mahkemesi Başkanlığına atandı. 2009 yılında Danıştay Üyeliğine seçilen Özcan evli ve 2 çocuk babası.

 

HSYK'YA RESSAM ÜYE

Danıştay üyesiyken HSYK'ya seçilen Zeynep Kavlak, 1953'te Ankara'nın Keskin ilçesinde doğdu. Gülveren Lisesi'ni bitiren Kavlak 1976'da Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden mezun oldu. 1979'da Danıştay Yardımcısı unvanıyla mesleğe başlayan Kavlak, 1981'de Danıştay Tetkik Hakimliğine getirildi. 1995'ten itibaren Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünde görev yapan Kavlak, 1996'da Danıştay Savcılığına atandı. 2001'de Danıştay Genel Sekreter Yardımcısı olarak görevlendirilen Kavlak, 2005'te Danıştay üyeliğine seçilmişti.

 

Güzel sanatlara ilgisiyle bilinen Kavlak, Ankara'da bugüne kadar eserlerinden oluşan çeşitli resim ve heykel sergileri açtı.

Yargıtay 10. Ceza Dairesi Tetkik Hakimi Teoman Gökçe: 1969'da Niksar'da doğdu. Niksar Lisesi'ni bitiren Gökçe, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1990 yılında mezun oldu. İstanbul hakim adayı olarak mesleğe başlayan Gökçe, sırasıyla Yalıhüyük ve Beşiri Cumhuriyet Savcılığı görevlerinde bulundu. Yargıtay 10. Ceza Dairesi Tetkik Hakimliği görevini sürdürüyordu. Gökçe, evli ve 2 çocuk babası.

 

DİĞER GALERİLER