Abdülhamid'in bir hayali daha gerçekleşiyor!

Ordu'yu Adana'ya bağlayacak! Sona gelindi - Projesi 2. Abdulhamid'e ait olan Türkiye'nin en büyük projelerinden biri daha hizmete girmek için gün saymaya başladı.

Osmanlı Padişahı Sultan Abdülaziz döneminde ilk kez dile getirilen, 2. Abdülhamid zamanında projesi çizilen 600 kilometrelik Karadeniz-Akdeniz Yolu'nda çalışmalar devam ediyor.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2017'de hizmete girmesi planlanan Karadeniz-Akdeniz Yolu'nda gece gündüz demeden çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Üç etaptan oluşan yolun ilk etabının ocak ayı itibarıyla açıldığını belirten Yılmaz, 'Bu yolun en zor bölümü Ordu ve Sivas arasındaki güzergah. Yaklaşık 88 kilometresi Ordu sınırları içinde yer alıyor. Bu güzergahın da yüzde 90'ı tamamlandı. Yüzde 10 gibi az bir bölümü kaldı. Önümüzdeki aylarda bu güzergah da tamamlanarak, Ordu sınırlarındaki güzergahın hepsi tamamlanmış olacak. İnşallah bu sene büyük bölümü, 2017'de de tamamı açılacak.' dedi.

Yılmaz, projenin tamamlanmasıyla 120 kilometrelik Ordu-Mesudiye yolunun 30 kilometre kısalarak 3 saatten 1 saat 15 dakikaya, Sivas-Ordu arası ulaşımın ise 1,5-2 saate ineceğini ifade ederek, yolun Karadeniz'in kapısını Ordu-Sivas-Kayseri-Kahramanmaraş-Adana üzerinden Akdeniz'e açacağını, bu yolla hem turizm hem de ticaretin canlanacağını vurguladı.

DİĞER GALERİLER