Futbolcuların Memleketleri

Turkcell Süper Lig yer alan 18 takımda forma giyen futbolcuların doğum yerlerine göre dağılımı şöyle:
İSTANBUL İLK SIRADA
Türkiye’nin nüfus olarak en büyük ili olan İstanbul, ligde mücadele eden 262 futbolcunun doğum yerlerine bakıldığında 38 futbolcuyla ilk sırayı aldı. İstanbullu futbolcular, Antalyaspor, Gaziantepspor, İstanbul Büyükşehir Belediyespor, Ankaragücü, Denizlispor, Kasımpaşa, Galatasaray, Beşiktaş, Fenerbahçe, Kayserispor, Trabzonspor, Eskişehirspor, Manisaspor, Diyarbakırspor ve Bursaspor takımlarında forma giyiyor. Kadrosunda en fazla İstanbul doğumlu futbolcuya yer veren takım ise Galatasaray oldu. Emre Güngör, Uğur Uçar, Aydın Yılmaz, Arda Turan, Mustafa Sarp ve Murat Akça Sarı-kırmızılıların İstanbul doğumlu futbolcuları.
İZMİR İKİNCİ SIRADA
Ligin en fazla futbolcuya sahip şehirleri değerlendirmesinde ikinci sırayı 28 ile İzmir, üçüncülüğü 16’şar futbolcuyla Ankara ve Trabzon illeri aldı. Ligde yer alan takımlardan Galatasaray, Beşiktaş, Fenerbahçe, Kayserispor, Bursaspor, Manisaspor, Diyarbakırspor, Denizlispor, Sivasspor, Kasımpaşa, Ankaraspor, Gaziantepspor, Antalyaspor, İstanbul Büyükşehir Belediyespor ve Ankaragücü’nün kadrolarında İzmir doğumlu futbolcular yer alıyor.
24 İLİN LİGDE FUTBOLCUSU YOK
Turkcell Süper Lig’de Türkiye’nin yaklaşık 9 milyon nüfusa sahip 24 ilinden hiçbir futbolcunun yer almaması dikkati çekiyor. Adıyaman, Şanlıurfa, Şırnak, Kilis, Çankırı, Kırşehir, Kırıkkale, Aksaray Bilecik, Çanakkale, Edirne, Kırklareli, Kastamonu, Çorum, Bartın, Sinop, Ağrı, Bitlis, Hakkari, Kars, Burdur, Isparta, Osmaniye ve Uşak illerinden hiçbir futbolcu ligde yer almıyor.
24 İLİN LİGDE FUTBOLCUSU YOK
Marmara Bölgesi’nden 4, Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu Bölgelerinden de 8 ilin Turkcell Süper Lig’de futbolcusu bulunmuyor. Ligde ayrıca Karadeniz, Doğu Anadolu, İç Anadolu, Marmara ve Güneydoğu Anadolu’dan 4’er şehrin oyuncusu yer almıyor. Akdeniz ve Ege bölgelerinden de 1’er kenti, Turkcell Süper Lig’de hiçbir futbolcu temsil etmiyor.
DİĞER GALERİLER