FIFA onları tanısaydı Güney Afrika'da işler karışacaktı!

KATALUNYA MİLLÎ TAKIMI

Katalan’ın yediği, içtiği ayrıdır İspanyol’dan. Ne yalan söylesinler, birbirlerinden pek haz etmezler. Tek bayrak tek millet olmak istemeyen katalanlar, bir de futbollarını ayrı tutar, İspanyollardan. FIFA’nın tanımadığı millî takım kadroları da sağlamdır hani; Xavi’nın ortasına, Bojan Krkic kafa uzatır. Sıra, futbolu değil ama futbolcuları tanınan bir millî takımın hikâyesinde; katalanların, futbolla olan mücadelesinde...

İspanya’nın başı, futbol millî takımlarıyla dertte. “Bir ülkenin kaç millî takımı olur?” sorunuzu, hemen cevaplayalım: İspanya’da, üçü FIFA tarafından tanınmayan, ancak düzenli olarak uluslararası maçlar yapan dört millî takım var (Ülkede, İspanya Milli Takımı dışında; Galiçya, Bask ve Katalan millî takımları bulunuyor.).

Bu takımların yaptığı maçlar, çoğu zaman, ülkede siyasi gerginliğine neden oluyor. 17 özerk bölgeden oluşan İspanya’da en yüksek özerkliğe sahip Bask ve Katalan bölgesindeki ayrılıkçılar, gövde gösterilerini, genellikle bu maçlarda yapıyor. Mesela Katalunya Millî Takımı ya da Barcelona maçlarında, “Catalonia is Not Spain (Katalunya İspanya değildir)” pankartları görmek, artık normal karşılanıyor. Bu satırlarda, futbolda yükselen değer olan Katalunya Millî Takımı’na odaklanacağız.

Öncelikle, hikâyenin tarihsel boyutunu kısaca anlatmakta fayda var. Katalunya, İspanya’nın kuzey doğusunda bulunan özerk bir bölge. Akdeniz boyunca 580 km sahile sahip bölgenin en büyük ve gelişmiş şehri ise, Barselona. Bölgede, İspanyolca’yla birlikte Katalanca ve Aranca dilleri, resmî dil olarak kabul ediliyor. Katalunya’nın nüfusu, 7,5 milyon. Nüfusun yaklaşık %13’ünü, yabancı göçmenler oluşturuyor.

Bölgenin özerkliği, yasalarla garanti altında. 1979 yılında düzenlenen referandumla kısmi özerkliğe kavuşan bölge, 2006 yılında düzenlenen ve Başbakan Zapatero’nun destek verdiği referandumda, özerklik alanını genişleten birçok hakka sahip oldu. Bölge halkının yarısının katıldığı referandumdan, %74’le tam bağımsızlık kararı çıkmıştı.

DİĞER GALERİLER