Cüneyt Arkın: Mehmetçiğimiz her yerde destan yazıyor

Cüneyt Arkın: Mehmetçiğimiz her yerde destan yazıyor

Yeşilçam'ın usta oyuncusu Cüneyt Arkın, "Ne yapsak Mehmetçiğin hakkını ödeyemeyiz. Onlara öyle çok şey borçluyuz ki" diyerek ekledi: Mehmetçiğimiz sadece Afrin'de değil, her yerde; Doğu'da, Güneydoğu'da terör örgütü PKK ile mücadelede destan yazıyor. Büyük bir fedakarlıkla vatanımızı koruyorlar. Hepsinin kalbi vatan sevgisiyle dolu. Onlar için sürekli dua ediyorum

Cüneyt Arkın: Mehmetçiğimiz her yerde destan yazıyor

Türk sinemasının efsane oyuncusu Cüneyt Arkın, GÜNAYDIN'a özel açıklamalar yaptı. Türk gençliğine çok güvendiğini söyleyen usta aktör, "Türk gençliği çelik yumruklarını Avrupa'nın, Amerika'nın masasına vuracak, duvarlarını yıkıp onlarla hesaplaşacak" dedi...

Cüneyt Arkın: Mehmetçiğimiz her yerde destan yazıyor

300'den fazla filmde oynadınız, hayatınızın büyük bölümü setlerde geçti. Geriye dönüp baktığınızda, tüm zorluklarına rağmen 'İyi ki oyuncu olmuşum' diyor musunuz?

Hayatımın büyük bölümü değil, hepsi setlerde geçti benim. Adana Feke'de doktor olarak da çalıştım. O yıllarımla kıyasladığım zaman buna doğrudan cevap veremiyorum ama bir sanatçı olmanın ayrıcalığını yaşadım. Halkın sevgisi, vefası ve gösterdiği ilgi açısından Türk halkının sanatçısı olmak; hem çok önemli, hem de büyük bir sorumluluk gerektiriyor.

Her açıdan, her konuda, özellikle de özel hayatta...

Mesela sadece ben değil, iki oğlum da özel hayatlarına her zaman çok dikkat ettiler. Magazinel hiçbir olayın içinde yer almadılar çünkü beni temsil ediyorlar.

Cüneyt Arkın: Mehmetçiğimiz her yerde destan yazıyor

TÜRK HALKI ÇOK DAYANIKLIDIR

Hafızalara kazınan filmleriniz var. Aradan yıllar geçmesine rağmen filmleriniz hâlâ büyük bir ilgiyle izleniyor. İzleyicinin gönlünde filmlerinizi özel kılan şey ne sizce?

O zamanlar Türk sineması çok samimiydi ve çok sıcaktı. Ukalalık asla yoktu. Mümkün olduğu kadar yararlı olmak adına uğraşılırdı.

Mesela sinemadaki karakterler birbirini seven, vefalı, yardımsever, azla yetinen ve azla yetinip yine de onu paylaşan insan profili çiziyordu.

Yani Yeşilçam sineması, Türk insanının değerlerini temsil ediyordu. Ben bu değerlere hep çok dikkat ettim. Halk adamı oldum her zaman.

Doktorluktan da geldiğim için halkın içindeydim zaten. Derdi olan insanlara şifa bulmaya çalışıyordum. Oyunculuğa başladığım zaman da alkol ve uyuşturucuya karşı Türkiye'yi gezdim.

Çok özel bir halkız. Bakmayın siz birtakım aydın geçinenlerin her fırsatta Türk halkına vurduğuna... Benim Türk halkım ariftir, yenilmez, en zorlu koşullara bile dayanaklıdır. Ayağında çarığı bile olmadan milli mücadele vermiş bir halkız. Babam anlatırdı mesela o zorlu dönemi. Ayakta çarık yokken bile emperyalist ülkeleri alt etmiş bir milletiz; bu halkı kimse yenemez.

Cüneyt Arkın: Mehmetçiğimiz her yerde destan yazıyor

Rol aldığınız filmler arasında sizce kariyeriniz açısından en önemlileri hangileri?

'Cemil', 'Cemil Dönüyor', 'Adalet', 'Vatandaş Rıza' ve 'Yıkılmayan Adam'. 'Köroğlu' destanı da çok önemli bir projeydi. Çok güzel ve çağdaş bir sinema dili vardı. Hatta yabancılar bu filmi izleyince çok etkilenmişti; kostümüyle, oyunculuğuyla, senaryosuyla çok güzel bir filmdi.

DİĞER GALERİLER